Doların Artışı Bir Tek Onların İşine Yaradı!

Döviz fiyatlarındaki ciddi dalgalanma ve üretimin düşük olması, ahududu fiyatını yüzde 100 artırdı. Bursalı üreticiler durumdan memnun.

Bursa’da 23 köyde ahududu hasadı başladı. Ürünlerin toplayan çiftçiler ise bir hayli mutlu. Çünkü geçen sene kilosu 5 liradan satılan ahududuya bu sene 10 liradan alıcı bulunuyor. Bursa’nın 23 ökyünde üretilen ve yüzde 90’ı yürt dışına gönderilen ürünlerin fiyatının tam iki kat yükselmesinin ise iki nedeni var.


Geçen sene ürünün kilosunu 5 liradan satan üreticiler, bu narin ürünün hasadı ve çok pahalıya geldiği için bu sene fazla ekmedi. Bu nedenle rekolte de geçen seneye göre bir hayli düşük kaldı. Ürün eken çiftçilerin işine gelen bu durum sonrası fiyatlar yükseldi. Fiyatlardaki bu ciddi yükselişin en önemli nedeni ise döviz kurlarındaki ciddi dalgalanma.

ÜRETİM 2 BİN TONA GERİLEDİ

Geçen yaz aylarında başlayan dolardaki artış kış aylarında da sürmüştü. Müşterileri Avrupalılar olan Bursalı üreticiler bu sayede kilo başına iki katına yakın para kazanmaya başladı. Türkiye’de geçen yıla kadar yılda 6 bin ton ürün elde edilirken bu rakam bu sene 2 bin tona kadar düştü. Özellikle pasta üretiminde bu ürünü kullanan Avrupalılar doğan boşluğu ise Sırbistan ile Bosna Hersek’ten aldıkları ürünlerle kapatmaya çalışıyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı