Doların Akıbeti, O İsmin Ne Diyeceğine Bağlı!

Uluslararası arenadaki son gelişmelerin ardında dalgalı bir seyir izleyen doların önümüzdeki günlerde nasıl bir yol izleyeceği Fed Başkanı’nın dudaklarının arasından çıkacak kelimelere bağlı.

Ülkeler arasında yaşanan siyasi krizlere bağlı olarak sürekli inişli-çıkışlı bir grafik çizen dolar, TL karşısında yeniden değer kazanmaya başladı. Geçtiğimiz hafta 5.50 seviyelerine kadar inen dolar, son gelişmelerin ardından yeniden 5.70 seviyelerine çıktı. Yaşanan bu sert dalgalanmalar sonrası piyasalarda tüm gözler Fed Başkanı tarafından verilecek mesajlara çevrildi.

Son zamanlarda aldığı kararlar ve tahminleri ile başta ABD Başkanı olmak üzere ekonomi çevreleri tarafından eleştirilen Fed’in doların dalgalı bir seyir izlediği dönemde atacağı adımlar merakla bekleniyor. Cuma günü iki gün sürmesi beklenen bir kongreye katılacak Fed Başkanı, burada vereceği mesajlarla önümüzdeki sürecin belirleyicisi olacak. Beklentilerin çok üstünde gelen istihdam verilerinin ardından Fed’in faiz indirimi beklentisi ortadan kalkmıştı. Bu gelişme sonrası Fed Başkanı’nın yapacağı açıklamanın önemi daha da arttı. Ekonomistler, Fed Başkanı’nın bekle-gör politikası yönünde mesajlar vererek radikal bir çıkış yapmayacağı görüşünde.

TÜRKİYE’Yİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Fed Başkanı’nın yapacağı açıklama Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybı yaşaması sebebiyle Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Daha önce Fed tarafından yapılan faiz artırımları dolardaki artışı da beraberinde getirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da zaman zaman bu kuruluşu sert ifadelerle eleştirmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı