Dolarda kurunda düşüş sürüyor! 15 Mayıs 2020

Dolar kaç tl olacak, Dolar daha düşer mi? Dolar/TL geçen hafta 7.2690 ile yinelediği tarihi zirvesinden 7 seviyesinin altına doğru gerilemeyi sürdürüyor. Kur son günlerde dolar karşısında yatay ancak sınırlı da olsa iyimser bir seyir izliyor. Analistler diğer gelişmekte olan paralardan olumlu ayrışan TL'deki seyrin rezervlerdeki düşüşün azalması ve merkez bankalarıyla olası swap anlaşmasından kaynaklı olduğunu belirtiyor. Haftaya 7.05 üzerinde başlayan dolar/TL, haftanın son günü olan 15 Mayıs tarihinde 6.90 seviyesinden işlem görüyor

Dolar/TL’de aşağı yönlü hareket sürüyor. Mayıs ayının ilk haftasında sert kayıp yaşayarak 7.25 üstüne çıkan kur, sonraki hafta bütün kayıplarını geri almakla kalmadı, 6.90 seviyesini zorlayarak nisan dönemi değerlerine döndü.

TL, son zamanda gelişmekte olan öbür ülke para birimlerinden daha iyi bir performans gösterirken bankacılar olumlu seyri Fed olmasa da öbür merkez bankalarından kısa vadede swap anlaşması yapılacağına dair iyimser beklentilere ve TCMB’nin rezervlerindeki düşüşün azalarak haftalık bazda 10 milyar dolardan 200 milyon dolara kadar gerilemesine bağlıyor.

15 Mayıs sabahı dolar/TL 6.90’dan el değiştiriyor

Haftanın son işlem gününde içeride bütçe dengesi, dışarıda ise ABD sanayi imalatı verileri ve perakende satışlar izlenecek.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü sert değerlendirmelerinin ekonomideki hızlı toparlanmaya dair umutları kırması küresel piyasalarda risk iştahını sınırladı.

Benzer biçimde küresel piyasalarda koronavirüs enfeksiyonlarının ikinci dalgasıyla alakalı endişeler de yakından izleniyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı