adplus-dvertising

Dolar yükseliyor, Euro ve Sterlin düşüyor! 28 Eylül 2022 son döviz piyasaları

Uzun süre sonra dün durulan dolar fiyatı yeni güne yükselişle başlayarak 18.48 TL seviyelerinden alıcı buldu. Euro ise düşüş trendine devam ederek 17,65 TL'den işlem görüyor.
Takip et
Dolar yükseliyor, Euro ve Sterlin düşüyor! 28 Eylül 2022 son döviz piyasaları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar dün ara verdiği yükselişe devam ediyor. Dolar endeksi yönünü tekrardan yukarı çevirirken dolar da para birimleri karşısında krallığını ilan etmeye devam ediyor.

Dolar/TL kuru bugüne 18.48 TL’den başladı. Euro ise 17.65 TL’den… Euro’daki düşüşte Avrupa Birliği’nde meydana gelen enerji krizi ve tarihi yüksek seviyelerde enflasyon rakamları neden oldu.

Doların öbür para birimleri karşısındaki kuvvetini ölçen DXY endeksi 114.59’a çıkarak Mayıs 2002’deki tarihi zirvesini de geçti.

ABD’den gelen yaptırım işaretlerinin sonrasında Rusya’nın alternatif olarak kurduğu ödeme sistemi MİR’de kalan Türk bankası kalmadı. İş Bankası ve Denizbank’ın MİR sisteminden çıkmasının sonrasında gelen haberlere göre kamu bankaları da çıkıyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, MİR sisteminden çıkma kararı aldı.

Cuma gününden beri küresel piyasaları karıştıran sterlin’deki erime devam ediyor. Sterlin/dolar kuru bugüne yüzde 0.77 düşüşle 1,0648’dan başladı. İngiltere Merkez Bankası, yaptığı açıklamada “Sterlini izliyoruz. Gerekirse faiz artırmaktan çekinmeyiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.