Dolar yükselirken Merkez Bankası’nın piyasaya kaç dolar sürdüğü ortaya çıktı!

Merkez Bankası dün döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası piyasaya satım yönünde doğrudan müdahalede bulundu. Dolar, hamle sonrası 12.40’lara kadar gerilese de düşüş kalıcı olmadı ve kur tekrardan 13.20’nin üstüne çıktı. Merkez piyasaya sattığı dövizin miktarıyla alakalı bilgi vermezken, kaynaklar Merkez’in müdahaleyle doğrudan ve sözleşmeli olarak 1 milyar dolar civarında bir satış yaptığını söylüyor.
Takip et
Dolar yükselirken Merkez Bankası’nın piyasaya kaç dolar sürdüğü ortaya çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar dün 14 lira sınırına kadar yükselirken Merkez Bankası‘ndan piyasaya müdahale geldi. Ocak 2014’ten bu yana ilk defa yapılan müdahaleyle dolar satışı gerçekleştirildi. Merkez’den yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları sebebiyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

1 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

TCMB, piyasaya sattığı dövizin miktarıyla alakalı bilgi vermedi. Kaynaklar, TCMB’nin bugünkü müdahalesinde doğrudan ve sözleşmeli olarak 1 milyar dolar civarında bir satış yaptığını söylüyor. TCMB, piyasaya ne kadar döviz sattığını 15 gün sonra paylaşacak.

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ KALICI OLMADI

TL, dolar karşısında kasım ayında yüzde 47 değer kaybederken dolar kuru dün itibarıyla 14 seviyesini test etmiş, gün içerisinde de müdahale öncesi 13.80 seviyesinden işlem görüyordu. TCMB’nin müdahalesinin sonrasında dolar kuru önce 13 TL altına kırarak 12.42’ye kadar inse de kalıcı olamadı ve tekrar 13.20 üstüne çıktı.

2014’TE 3,1 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ YAPILDI

Merkez Bankası, piyasaya resmi olarak son müdahalesini, Erdem Başçı döneminde 23 Ocak 2014 tarihinde 3 milyar 151 milyon dolarlık döviz satımlesi yaparak gerçekleştirmişti. Sonle İle satış ise 24 Nisan 2016 tarihindeydi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.