Dolar yükseldi tekstil ürünleri zamlandı!

Son dakika haberi: Dolar düşünce indirim için sessizliğe bürünenler kurda gerçekleşen her yükselişi zama çeviriyor. Kur fırsatçıları bu defa tekstilde sahneye çıktı. Hafta sonu Asya piyasalarında meydana gelen dalgalanmayı bahane ederek, pazartesi sabahı etiketleri değiştirip yüzde 30 zam yaptılar.
Takip et
Dolar yükseldi tekstil ürünleri zamlandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Her kur hareketinde sahneye çıkanlar gene fırsatı kaçırmadı. Hafta sonu kurda meydana gelen dalgalanma sebebiyle pazartesi sabahını zor eden fırsatçıların ilk işi etiket değiştirmek oldu. Özellikle iç piyasaya imalat yapan, kendini butik ya da küçük üretici olarak adlandıran bazı şirketler pazartesi günü kurdaki dalgalanmayı bahane ederek fiyatlarına yaklaşık yüzde 30 zam yaptı. Bu şirketlerin bayiliğini yapan perakende mağazaları ise vaziyete tepkili.

Geçen seneye göre alış fiyatlarının yüzde 50 ila 100 arasında zamlandığını söyleyen perakende mağaza sahipleri, “Bunda kur etkisi var. Onların da hammadde alış fiyatları yükseldiği için fiyat artışını normal karşıladık. Fakat cumadan pazartesiye fiyat artışı normal değil çünkü ellerinde var olan ürünlerin fiyatlarını artırmak istiyorlar. Buna gerekçe ise yeni ürün alamayacakları yönünde. Fakat bu iş ahlakına uygun değil” biçiminde vaziyete isyan ediyor. Özellikle iç piyasaya yönelik imalat yapan bazı küçük şirketlerin bu tür kur hareketinde fiyat artışına gidebildiğini söyleyen sektör temsilcileri de, bunun doğru olmadığını fakat bütün sektörü de kapsamadığını vurguluyor.

İŞ AHLAKI OLMALI

Tekstil sektöründe çocuk giysileri üstüne perakende satış yapan bir mağaza sahibi, “Bize ürün tedariki yapan birçok şirket cuma günü verdiği fiyatları pazartesi günü ‘güncelleme’ diye tekrardan attı. Cuma günü seçtiğim ve ürün teslimiyle kalan ödemeyi yapacağım şirket arayıp benden ilave ödeme istedi. Bu resmen fırsatçılık. Ticaret ahlakı diyerek bir şey olmalı” ifadelerini kullandı. Gene butik ürünler satan bir başka mağazanın sahibi de, geçen hafta ürün seçip, ön ödeme yaptıkları üreticilerin hafta başında fiyat artırmaya kalktığını belirtti.

KİMSEYE YARARI YOK

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, kurdaki her hareketin fiyatlara yansıtılmasının doğru olmadığını söyleyerek, “Kurdaki hareket hammadde fiyatlarını dolar bazında yüzde 50 artırdı. Fakat ihracatta anlaşma maddelerine de riayet etmek zorundayız. Bu tür ani fiyat artışları fırsatçılık. Bunun kimseye yararı yok” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜ KAPSAMIYOR

TOBB Konfeksiyon ve Hazırgiyim Sanayi Meclis Başkanı Şeref Fayat, bazı küçük üreticilerin maliyet hesaplarını doğru yapamadığını söyleyerek, “Buna istinaden kurdaki hareketi fiyatlarına yansıtıyorlar. Büyük üreticiler risk analizi yapıp, liste fiyatlarını buna göre belirler. Çok küçük ve iç piyasaya imalat yapan, maliyet hesaplarını doğru yapamayan şirketler bu tür anlık hareketlere gidebiliyor. Yani bu tür anlık hareketler bütün sektörü kapsamıyor. Hatta sektörün çok küçük bir bölümü” şeklinde konuştu. Konfeksiyon hammaddesinde dolar bazında yüzde 30-40 fiyat artışının olduğunu söyleyen Fayat, “Bir de konteyner krizi sebebiyle de ürün bulmakta zorluk meydana geliyor. Yani ürünü pahalı almak isteseniz de ulaşmakta zorluk yaşıyorsunuz” şeklinde konuştu.

ÖZEL SÖZLEŞME YAPILIYOR

BİRLEŞMİŞ Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, piyasadaki hammadde fiyatlarının tamamen dolara endeksli olduğunu söyleyerek, kurdaki hareket sebebiyle ödeme modellerinin değişmeye başladığını belirtti. Nakliye şirketlerindeki ödeme sistemlerinin tekstil sektöründe de yaşama geçmeye başladığını anlatan Öncel, “Artık üreticiler 2-3 ay vade yapacaksa özel bir sözleşme yapıyor. Faturayı o günkü dolar bazı üstünden TL olarak hesaplayıp kesiyor. Kura göre hareket edilmesi istenmiyorsa da peşin ödeme talep ediliyor. Konteyner taşımacılığı yapılan firmalarda da benzer model uygulanır” diyerek konuştu. (Sabah)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.