Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Dolar kuru 7.22 liraya yükselerek tekrardan hareketlendi. Merkez Bankası sıkı para politikası adımlarıyla uyumlu yeni bir hamle yaptı. Merkez, yeni gelişmelerle daha ‘proaktif’ davranabilir.
Takip et
Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son günlerde, enflasyon kaygıları ile ABD tahvil faizleri sert bir biçimde yükselirken borsalarda satış meydana geliyor. Yurt içinde ise dolar kuru tekrardan hareketlenmeye başladı. Dolar/TL 7.22 seviyesine yükseldi.

Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Milliyet’ten Zeynep Aktaş’ın haberine göre kur 7 TL’nin altında kalıcı bir seyir izlemeyince Merkez Bankası (TCMB) yeni bir adım attı. Merkez, sıkı para politikası adımlarına uyumlu olarak Türk lirası mecburi karşılık oranlarının bütün vade dilimlerinde ve yükümlülük türlerinde 200 baz puan artırılmasına, Türk lirası mecburi karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi üst sınırının yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürülmesine karar verdi.

Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

TCMB Türk lirası mecburi karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi üst sınırının yüzde 20’den yüzde 15’e düşürülmesine karar verdi. Ek olarak, Türk lirası cinsinden tesis edilen mecburi karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranı 150 baz puan artırılarak yüzde 13.5 olarak tespit edildi.

Mecburi karşılık ne? Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Bu değişikliklerle rezerv opsiyonu kullanım oranlarının değişmemesi kaydıyla, bankacılık sisteminin mecburi karşılıklarının ortalama 25 milyar TL (3.5 milyar dolar) artması, döviz ve altın rezervlerini ortalama 500 milyon dolar azaltması bekleniyor.

Mecburi karşılık, mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak mecburiyetinde oldukları mevduatların oranı.

Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Böylece bankalar ileride karşılaşabilecekleri zorluklarda talep edip bu kaynakları kullanabilir. Bunun miktarının tespit edildiği oran mecburi karşılık oranıdır. Merkez Bankası, mecburi karşılık oranını yükseltip azaltarak bankaların kredi miktarını ve maliyetini de etkileyebilmekte.

Artırılınca ne olur? Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Mecburi karşılık oranının artırılması sıkı para politikasına, oranın azaltılması ise genişlemeci para politikasına işaret eder. Merkez’in bu kararı sıkılaştırıcı para politikası uygulamalarına uyumlu.

Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Bankalar Merkez Bankası hesaplarında tutmakla yükümlü oldukları miktar arttığından hem Türk lirası likiditesi sıkılaşacak, hem de piyasada oluşan efektif Türk lirası maliyetleri artacak. Para piyasası ve mevduat faizleri bu vaziyette bir miktar yukarı yönlü seyir izleyebilir.

Dolar kuru nasıl hareket edebilir? Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Dolar kuru TCMB’nin faiz toplantısındaki enflasyon ve sıkı para politikası vurgusu sebebi ile 7 seviyesinin altına indi fakat bu seviyedeki seyrini koruyamadı. Gerek küresel bazda meydana gelen hareketlilik, gerekse yerli yatırımcıların her düşüşte alıcı pozisyonda olmaları kurun aşağı hareketlerini sınırlıyor.

TCMB sıkı para politikası seyrini sürdüreceği ve enflasyonda kalıcı düşüş sağlanıncaya kadar faiz indirimine gitmeyeceği için ülkeye para girişi devam edecektir. Dolar kurunun 7 seviyesinin üstünde 7.11’in aşılması ile ilk hedefi 7.30 seviyesinde olabilir.

Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Kurda bu seviye aşılırsa 7.54’e doğru çıkış devam edebilir. Para girişinin devam etmesi ve Merkez’in adımlarının etkisini göstermesi halinde yeninden kalıcı olmasa bile 7’nin altı; 6.90 ve 6.85 seviyeleri izlenebilir.

Moody’s Türkiye tahminini artırdı Dolar yeni güne yükselişle başladı! 25 Şubat 2021

Kredi kuruluşlarından pozitif adımlar gelmeye devam ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’nin kredi notunu BB- olarak teyit ederken, not görünümünü ise negatiften durağana çevirmesi ardından bir öbür notçu olan Moody’s Türkiye tahminlerini yükseltti.

Moody’s, Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 1.1 büyüdüğünü tahmin ediyor. Kurum, Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 3.5’ten yüzde 4’e yükseltti. 2022 büyüme tahminini ise yüzde 4’ten yüzde 5’e artırdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.