adplus-dvertising

Dolar ve Euro yükselişe geçti! 29 Eylül 2022

Dolar yeni günde zirvedeki yerini koruyarak güne 18.53 TL seviyesinden başladı. Uzun süredir düşüş eğiliminde olan Euro ise yükselişe geçerek 17.94 TL seviyesinden işlem görüyor.
Takip et
Dolar ve Euro yükselişe geçti! 29 Eylül 2022
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar/TL kuru doların güç kazanmaya devam etmesinin ektisiyle 18.50 TL’nin de üzerine çıkarak zirvesini yenilemeye devam ediyor. Bugüne de 18.53 TL’den başladı, Euro ise son 2 ayın dibinden yükselişe geçerek 17.94’e kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir canlı yayında TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği mesajını verdi.

Erdoğan, TCMB’nin “faiz indirimi” politikasına ilişkin, “Temennim odur ki bundan sonraki toplantıda bunu biraz daha indirmek suretiyle sene sonuna kadar faizi tek haneli rakama indirmeliyiz” şeklinde konuştu. TCMB, Aralık 2021’de politika faizini 100 baz puan indirmiş ve Ağustos ayına kadar sabit tutmuştu. Ağustos ayında büyük bir sürprize imza atarak politika faizini 100 baz puan indiren TCMB, eylül ayı toplantısında da 100 baz puan indirmişti. Politika faizi şu anda yüzde 12’de bulunuyor. TCMB, önümüzdeki 3 ayda da faizi 100 baz puan indirmeye devam ederse TCMB, 2023 senesine tek haneli politika faizi ile girmiş olacak.

TCMB, Politika faizi kararlarından sonra verdiği mesajlarında imalatın ivme kaybettiğinden dem vuruyordu. TCMB, hükümetin büyümeyi önceleyen politikalarını desteklemek istiyor.

Önümüzdeki pazartesi günü Türkiye’nin eylül ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Reuters’in düzenlediği ankete göre, ekonomistler, enflasyonun eylül ayında aylık bazda yüzde 3.8 artması bekleniyor. Senelik enflasyonun ise yüzde 84,63’e yükselmesi bekleniyor. Enflasyon ağustos ayında yavaşlama emareleri göstererek aylık yüzde 1,46, senelik ise yüzde 80 yükselmişti. Eylül ayında doğalgaz ve elektrike yapılan zamların yansıması bekleniyor.

Dolar, dün yaşadığı düşüşün sonrasında tekrardan toparlanıyor. Doların kuvvetini gösteren DXY endeksi gerilediği 112.66 seviyesinden 113.277 seviyesine kadar yükseldi. Euro/dolar paritesi 1’in altındaki seyrini sürmeye devam ediyor. Parite bugüne 0,9682 seviyesinden başladı.

Sterlin krizi ise İngiltere Merkez Bankası’nın uzun vadeli tahvil alımlarıyla duruldu. İngiltere Merkez Bankası, piyasaları sakinleştirmek için 65 milyar sterlinlik bir program başlattı. Sterlin/dolar kuru 1.05 seviyelerinden 1.08 seviyelerine kadar yükseldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.