Dolar ve Euro baskı altında güne başladı!

Dolar dün sabah 7 TL seviyelerinden başlayan yükselişine devam ediyor. Dolar bugüne 7.10 seviyesinden güne başladı.
Takip et
Dolar ve Euro baskı altında güne başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar/TL bir taraftan ABD tahvillerindeki yükseliş bir öbür taraftan ise Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemi kapsayan Merkez Bankası (TCMB) rezerv kayıplarına ilişkin münakaşalarla baskı altında.

Dolar/TL gece saatlerinde 7.12’ye kadar yükseldikten sonra 7.10’un hemen altında işlem görüyor.

TCMB bu sabah itibarıyla TL mecburi karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. TCMB’nin adımın net etkisine ilişkin açıklamayı kısa zamanda yapması bekleniyor.

Ekonomi yönetimindeki değişimin meydana geldiği Kasım ayından bugüne neredeyse kesintisiz her gün benzer para birimlerinden olumlu ayrışan TL’de dün olumsuz ayrışma görüldü.

TL’de dün görülen olumsuz ayrışma Kasım ayı başından beri meydana gelen %20’yi aşan değer kazancı sonrasında geldi. Kasım ayı başından beri TL benzer para birimlerinden açık ara olumlu ayrışmış ve kendisini takip eden en iyi ikinci para biriminin iki katından da fazla değer kazanmıştı.

Dolar/TL saat 0849’da 7.0775/7.0840, euro/TL 8.5963/8.6049, sepet bazında TL 7.8369/7.8445 düzeyinde bulunuyor. Piyasalar aşağıda 6.85 seviyesi yukarıda 7.1 seviyesi takip ediliyordu. Kurda 7.1 seviyesinin kırılması ile birilkte bu seviyesinin üstünde kalıcı bir seyir olup olmayacağı izlenecek.

Dolar/TL geçen hafta Ağustos 2020’den beri ilk defa 6.9’a kadar geriledikten sonra ABD tahvil getirilerindeki yükselişin gelişmekte olan ülke para birimlerine etkilerine yönelik endişelerle tekrardan yönünü yukarı çevirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.