Dolar ve altın ABD’nin enflasyon verilerini bekliyor!

Dolar yeni güne hafif dalgalanmalarla yüzde 13.75 lira seviyelerinden başladı. Altın yatırımcıları, kıymetli metalin fiyatlarının nasıl biçimleneceğini anlamak için bugün açıklanacak ABD enflasyon verilerini bekliyor. Altın fiyatları ise Powell’ın enflasyona karşı sert tavrını ortaya koyan konuşması ardından yükselişte.
Takip et
Dolar ve altın ABD’nin enflasyon verilerini bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dün akşam ABD Başkanı Joe Biden’ın ikinci bir dönem için Fed Başkanlığına aday gösterdiği Jerome Powell, ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi mensuplarının sorularını cevapladı.

Powell, ekonominin artık son derece destekleyici politikaya ihtiyacı olmadığını söyleyerek, enflasyonun beklenenden daha uzun zaman yüksek seyretmesi halinde zaman içinde faiz oranlarını daha çok artırmak mecburiyetinde kalabileceklerini ifade etti.

GÖZLER ABD ENFLASYONUNDA

Bu açıklamalar sürpriz olmadığı için piyasalarda mühim bir etkisi olmadı. Bugün gözler açıklanacak ABD enflasyon verisinde olacak.

Dolar ve altın ABD’nin enflasyon verilerini bekliyor!

ALTIN YATIRIMCISI FED’İ BEKLİYOR

Altın fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin konuşması ardından yükselerek son bir haftanın zirvesine tırmandıktan sonra geriledi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar/TL ’deki yüksek seyirle 800 TL’nin üstünde bulunuyor.

Altın yatırımcıları, Powell’ın açıklamaları ardından bugün saat 16:30’da açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Ülkede enflasyon Kasım’da senelik yüzde 6,8 olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Aralık ayında enflasyonun yüzde 7,1’e ulaşacağı yönünde oldu.
Dolar ve altın ABD’nin enflasyon verilerini bekliyor!

Powell konuşmasında, ABD ekonomisinin en hızlı biçimde geliştiğini ve işgücü piyasasının “inanılmaz bir biçimde” iyileştiğini belirtti.

Faiz artırımı hakkında yaptığı değerlendirmede, “Fed, enflasyonu soğutmak için daha çok agresif faiz artışı gerekiyorsa bunu yapacaktır” diyen Powell, düşük enflasyon çağında para politikası çerçevesini güncellediklerini ve enflasyon artışının pandemi ile ilişkili bozukluklara bağlı olarak geliştiğini açıkladı.

Fed’in para politikasını sıkılaştıracağına yönelik şahin mesajları ardından altının kayıp yaşamaması, parasal sıkılaşmanın ve faiz artırımlarının çoktan fiyatlanmış olabileceğine işaret ediyor.
Dolar ve altın ABD’nin enflasyon verilerini bekliyor!

“Küresel tahvil faizleri salgın döneminin en yüksek seviyesinde bulunmasına karşın altın çok da kötü performans göstermiyor” diyen Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, Fed’in bilançosunu küçültmesinin getirisi eğrisini düzleştireceğini ve bunun da altını destekleyeceğini belirtti.

Dolar ve altın ABD’nin enflasyon verilerini bekliyor!

Ons altın fiyatı

Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, salı günü Powell’ın açıklamaları ardından tekrardan yükselişe geçerek 1.823 dolara kadar tırmandı. Ardından hafif bir gerileme kaydeden kıymetli metal, çarşamba günü sabah saatlerinde 1.818 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Dolar ve altın ABD’nin enflasyon verilerini bekliyor!

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen haftanın başında 816 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle 750 TL civarına kadar gerilemişti. Geçen haftanın ortasında 800 TL sınırına çıpa atan gram altın, yeni haftaya da bu seviyelere yakın bir seyirle 796 TL civarında başladıktan sonra çarşamba günü sabah saatlerinde 804 TL seviyesinde bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.