Dolar TCMB’nin faiz kararı öncesi yükselişe geçti! 8.60 Lira

Dolar kuru Fed’in dünkü toplantısı sonrası şahin görüntüsünün sonrasında 8.50’den 8.60 TL üstüne sıçradı.
Takip et
Dolar TCMB’nin faiz kararı öncesi yükselişe geçti! 8.60 Lira
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar/TL, hafta başındaki 8.30’luk seviyesinden TCMB’nin faiz kararı öncesinde 8.60 üstüne kadar çıktı. 14 Haziran haftasında Türk Lirası’nın yükselişinde Erdoğan – Biden görüşmesi öncesi iyimser beklentiler, Çin ile yapılan swap anlaşması ve ABD tahvil faqizlerinin 1.50 altına gerilemesi etkili olmuştu.

Bununla beraber, NATO zirvesinden ABD – Türkiye ilişkilerindeki problemlerle alakalı somut bir netice çıkmaması ve dün Fed’in kararından çok üyelerin faiz artışlarını beklenenden erken öngörmesi TL’nin kazançlarını geri vermesine neden oldu.

Fed mensupları 2023 senesinde iki defa faiz artışı öngörürken medyan politika faiz beklentisi 0.6’ya çıktı. 7 olan faiz artışı bekleyen Fed mensubu sayısı da 13’e yükseldi. Fed’in şahin duruşu ardından ABD tahvil faizleri 10 baz puanın üstünde yükselerek 1.55 üstüne yükseldi. Dolar endeksi mayıs başından beri ilk defa 91 puanın üstüne sıçradı.

Emtia fiyatları başta altın olmak üzere sert düştü. Spot altın fiyatı 1863 dolardan 1803 dolara kadar indikten sonra 1820 dolar üstünde dengelendi.

Dolardaki yükseliş TL’nin de aralarında bulunduğu gelişen ülke kurlarını da negatif etkiledi. Meksika Peso’su yüzde 1’in üstünde değer kaybederken Fed’in kararı öncesi 8.50’de seyreden dolar/TL hızla 8.60 üstüne çıktı. 17 Haziran sabahı dolar kuru 8.62 TL’de.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.