Dolar neden yükseldi, Dolar artmaya devam edecek mi?

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı hızla devam ederken Merkez Bankası dolara yönelen vatandaşları uyardı. Peki TL nereye gidiyor? Kur bugün neden arttı? Önümüzdeki günlerde ne olacak? Gelin bu soruların cevaplarına bir göz atalım.
Takip et
Dolar neden yükseldi, Dolar artmaya devam edecek mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1-TL’ye bugün ne oldu?

Bugün Türkiye piyasaları için oldukça hareketli bir gün geride kaldı. Türk Lirası dolar karşısında hızla değer kaybetmeye devam etti. Dolar/TL gün içerisinde 13.45 seviyesinin de üzerine çıkarak rekor kırdı. Esasında kurun gün içerisinde gördüğü pek çok seviye rekordu.

Saat 00:00’dan itibaren Dolar/TL 11.36-13.45 seviyeleri arasında işlem gördü. Böylesine yüksek bir işlem bandını piyasalar uzun süredir görmemişti. TL’nin bugün dolar karşısındaki kaybı yüzde 10’u aştı.

2-Dolar neden rekor üzerine rekor kırdı?

Bu hafta içerisinde hükümet kanadından gelen açıklamalar ekonomide farklı bir döneme girildiğinin sinyallerini veriyor. Merkez Bankası’nın enflasyonun altına çektiği faizler de bu yeni dönemin sinyalleri olarak yorumlanıyor.

Piyasalar TL’nin ucuzlayıp ihracata dayalı bir büyüme modeline geçildiği açıklamalarına şuanlık olumlu tepki vermedi. Bugün de bu para politikasının devamı ve Merkez Bankası’nın vaziyetine ilişkin olarak Cumhur İttifakı kanadından gelen açıklamalar kurun bir miktar yukarı gitmesine sebep oldu.

3-Merkez Bankası ne diyor?

Merkez Bankası piyasaların kapanmasına yakın akşam saatlerinde bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada piyasada oluşan fiyatların aşırı olduğuna vurgu yapıldı. Merkez Bankası öte yandan dövize yönelen vatandaşlara ve firmalara de şu ifadeleri kullanarak bir uyarıda bulundu: “Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa şartlarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üstüne bu açıklamaya gerek duyulmuştur.”

Öte yandan akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü.

4-TL’de bundan sonra ne olacak?

Belki de yanıtlaması en güç sorulardan birisi bu. Haberglobal.com.tr olarak uzmanlara başlıktaki soruyu yönelttik.

Profesör Seyfettin Gürsel: Bu vaziyette döviz bir yerde durur. Bu insanların beklentisine bağlı. Olan oldu artık. Bu çok ciddi enflasyona yansıyacak. Orada da tüketici ve idari fiyatları tutmak için devletin vermiş olduğu her türlü hem baskıyı hem idari fiyatları tutmaya çalışacaklar herhalde.

Profesör Cem Başlevent: Bir günde böylesi değer kaybı yaşadığımızı hatırlamıyorum. Halkın döviz bozdurmadığını görüyoruz. Yabancı yatırımcı zaten pek yok ortada. Kurun nereye kadar gideceğini kestirmek zor. Merkez Bankası’nın daha çok sorumluluklarını ve görev tanımlarını düşünerek Türk parasını korumak için ne gerekiyorsa yapması gerekiyor.

Profesör Taner Berksoy: TL’nin değer kaybındaki ana sebep iktidarın faizleri düşük tutmaya çalışan politikasının sürdürmesi. Tahminimce faizi daha da düşürme niyetleri var.

5-Altın gelişmelerden nasıl etkilendi?

Gram altın dün günü 662 TL seviyesinden kapatırken bugün günü 731 TL’den kapattı. Serbest piyasada Cumhuriyet altını bir gün içerisinde yüzde 10’dan fazla değer kazanarak 4772 TL’den alıcı buldu.

6-Muhalefet partileri ne diyor?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yarınki Gaziantep ve Şanlıurfa ziyaretlerini iptal ederek olağanüstü MKYK toplantısına başkanlık edecek. İYİ Parti Lideri Meral Akşener piyasalardaki gelişmeler üstüne, ekonomi kurmaylarını genel merkezde toplantıya çağırdı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ekonomideki gelişmelerin sonrasında bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bir araya geleceğini duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.