Dolar ne kadar yükselecek, Dolar kaç lira oldu! 31 Mart 2021

Dün öğle saatlerinde yönünü tekrardan yukarı çeviren ABD 10 senelik tahvillerin etkisiyle dolar kuru 8.40’ı aşmıştı. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Genel Kurul’da yaptığı konuşmanın sonrasında sakinleşen dolar kuru bugüne 8.32 seviyesinden başladı.
Takip et
Dolar ne kadar yükselecek, Dolar kaç lira oldu! 31 Mart 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Biden’in ortalama olarak 4 trilyon dolara malolacağı konuşulan altyapı yatırım paketini açıklaması bekleniyor. Nisan ayında yeni bir teşvik paketi duyuracağı beklentileriyle ABD 10 senelik tahvilleri yönünü tekrardan yukarı çevirdi. ABD Hazinesi’nin 10 sene vadeli gösterge tahvilinin getirisi dünkü yüzde 1.708’den yüzde 1.742’e çıktı. Bu yükseliş son 10 senenin en hızlı yükselişi oldu. Yatırımcılar riskli varlıklardan çıkarak ABD hazine tahvillerine yöneliyor. Bu da küresel hisse senedi piyasalarında satışlara neden oluyor.

Buna paralel olarak doların öbür para birimleri karşısındaki kuvvetini gösteren DXY endeksi de son 6 ayın zirvesi 93.435 seviyesinde görünüyor.

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Olağan Genel Kurulu’nda konuşan başkan Şahap Kavcıoğlu “Türk Lirası’nın itibarını sağlayacağız” açıklamasını yaptı. Kavcıoğlu “TCMB yasayla tespit edilmiş görev ve yetkilileri çerçevesinde para politikası araçlarını etkin biçimde kullanmaya devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz dönemde enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler sıkı para politikası duruşu gerektiriyor.” ifadelerini kullandı. Kavcıoğlu, yüzde 5 enflasyon hedefiyle alakalı olarak ise “Yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşmak için Para Politikası araçlarını uygun bir biçimde kullanacağız.” şeklinde konuştu.

Euro ise bugüne 9,7519 seviyesinden başladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.