Dolar kurunu Merkez Bankası toplantıları belirleyecek!

Geçtiğimiz haftayı 7.40-7,80 bandında dalgalanma ile geçiren dolar haftaya 7.56 başladı. Piyasalar bu hafta Fed toplantısı ve ertesi gün yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu toplantısını izlenecek. Son iki toplantıda faizleri değiştirmeyen TCMB’den bu defa artış bekleniyor
Takip et
Dolar kurunu Merkez Bankası toplantıları belirleyecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar kuru geçen hafta ABD tahvillerindeki hareketlilik ve ekonomi reform paketi gündemi sebebiyle 7.40 – 7.80 arasında sert dalgalanırken haftayı 7.56 seviyesinde kapatmıştı. Piyasalarda bu hafta merkez bankası toplantıları izlenecek.

17 Mart’ta toplanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz kararını açıklayacak. Fed’in faizlerde değişiklik yapması beklenmese de karar metnindeki değişiklikler ve Powell’ın basın toplantısı izlenecek. Fed Başkanı Powell, önceki hafta Wall Street Journal’a verdiği röportajda piyasaların getiri eğrisi kontrolüne yönelik beklentilerini karşılayamamış ve tahvil faizleri yükselerek borsayı aşağı çekmiş, dolar endeksini 92 üstüne taşımış, gelişen ülke kurlarını olumsuz etkilemişti.

18 Mart günü ise TCMB faiz kararı bekleniyor. Son iki toplantıda faizleri değiştirmeyen TCMB’nin doların küresel çaptaki değerlenişi ve kurdaki artışın enflasyon üstündeki baskısı sebebiyle en az 100 bp artış yapması bekleniyor. Analistler mevcut enflasyona göre reel faizin 140 baz puana kadar gerilemesine dikkat çekerken nisan ayında baz etkisiyle zirve yapması beklenen enflasyon sebebiyle TCMB’nin önden yüklemeli 200 – 300 bp artışı yapabileceği de söyleniyor.

15 Mart haftasında dolar kuru 7.5695 seviyesinde. Euro 9.05’in hemen üstünde, altın fiyatı ise yükselişte ve gram altın 420 TL’yi geçti

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.