Dolar kurundaki yükseliş kimlere yaradı belli oldu!

Dolar, Türk Lirası karşısında son 9 ayda yüzde 80 civarı değer kazandı. Kurdaki artış ekonominin dengelerini bozarken bu vaziyetin tek kazananı ise bankalarda döviz varlığı bulunan ortalama 100 bin milyoner oldu.
Takip et
Dolar kurundaki yükseliş kimlere yaradı belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar/TL kuru Şubat 2021’de 6.94 liraya inerek ekonomiyi biraz rahatlatmıştı. O günden bu yana özellikle Merkez Bankası’nın başkan değişiklikleri ve faiz kararları kaynaklı şoklarla dolara karşı zayıflayan Türk Lirası bugün itibariyle 9 ayda yüzde 80 değer yetirmiş oldu. 6 Ekim’den bu yana ise 2 ayda değer kaybı ortalama yüzde 41 düzeyinde. Türk Lirası’nın değer kaybı vatandaşa zam olarak yansırken iğneden ipliğe her malın fiyatı da bu değişimlere paralel artıyor. Türk Lirası’nın değer kaybında kazanan ise bir tek döviz varlığı olanlar. Dar gelirli ve sabit ücretle çalışanlar ezilirken dolardaki artışla milyoner olanlar deyim yerindeyse köşeyi döndü. Peki kim bu milyonerler?

Dolar kurundaki yükseliş kimlere yaradı belli oldu!

77,4 MİLYAR DOLAR MİLYONERLERE AİT
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verileri milyonerleri döviz ve Türk Lirası olarak ayırmıyor. Bu yüzden net rakam yok fakat bir takım hesaplamalarla ortalama bir rakama ulaşabiliyoruz. BDDK eylül ayı rakamlarına göre bankalarda 1 milyon TL ve üstü mevduatı bulunan mudi sayısı 342 bin 362.Dolar kurundaki yükseliş kimlere yaradı belli oldu!

Çoğunluğu gurbetçilerden oluşan 34 bin de yurtdışı yerleşik var. İkinci rakam ise gene bankalardaki 1 milyon lirayı aşan TL mevduat tutarı 324 milyar, döviz mevduatı ise 77,4 milyar dolar. Yani 944 milyar Türk Lirası. Türk Lirası mevduatın yüzde 29’u milyonerlerinken döviz mevduatının yüzde 48’ini milyoner elinde tutuyor. Yani zenginlerin genel tercihi döviz mevduatı.

73 BİNİ YURTİÇİ YERLEŞİK
Bankacılar 1 milyon lira ve üzeri mevduat sahiplerinin üçte birinin dolar, euro yahut altın mevduatı sahibi olduğunu söylüyor. Bu hesaba göre 342 bin milyonerin ortalama 125 bini döviz sahipleri. Fakat tabii bunlar hesap sayısı. Gene uzmanlardan aldığımız verilere göre hesap sayısının yüzde 70’i gerçek mudi sayısını veriyor. Buradan yola çakarak döviz mevduatı olan milyoner sayısının 73 bin olduğunu hesaplayabiliriz. Bunun yanında 34 bin yurtdışı yerleşiğin de hemen hepsinin döviz mevduatı sahibi hesap olduğu biliniyor. Bu hesap sayısını da mudi sayısına indirdiğimizde 25 bin yurtdışı mudi sayısı ile karşılaşıyoruz. İkisini topladığımızda ise 100 bin milyonerin döviz hesabı olduğunu ortaya çıkıyor. Fakat tabii ki bunlar Türk Lirası cinsinden milyonerler. Gerçek dolar milyonerlerinin sayısının ise kurun yükseldiği tutar dikkate alınarak 10’a bölüp 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.