adplus-dvertising

Dolar kuru FED’in faiz kararını bekliyor! Dolar endeksi yükselişte…

Fed, bugün faiz kararını açıklayacak. Karar öncesinde dolar endeksi 20 senenin zirvesine çıkarken, ABD hazine tahvilleri yüzde 3’e kadar yükseldi! Dolar/TL ise sakin
Takip et
Dolar kuru FED’in faiz kararını bekliyor! Dolar endeksi yükselişte…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fed bugün 2000 senesinden beri en yüksek faiz artışına hazırlanıyor. Fed’in bugün 50 baz puan faiz artırması bekleniyor. Bunun yanında sıkılaştırmaya ilişkin ayrıntıları da bu akşam açıklanması bekleniyor.

Bu beklentiler piyasalar tarafından fiyatlanıyor. Doların küresel para birimleri karşısındaki kuvvetini gösteren DXY endeksi 20 senenin zirvesine çıkarken, ABD’nin 10 senelik tahvilleri yüzde 3’e kadar yükseldi.

Powell, Fed’deki birçok kişinin bir yahut birden fazla defa 50 baz puanlık faiz artışının uygun olacağına inandığını söyleyerek, “Yüzde 2’lik enflasyona geri gelmek için araçlarımızı kullanmaya kararlıyız.” ifadesini kullanmıştı.

Enflasyonun halihazırda çok yüksek ve para politikasının ise eskiye göre hala daha destekleyici olduğuna işaret eden Powell, biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu kaydetmişti.

ABD 10 senelik Hazine tahvili getirisi 3 senenin sonrasında ilk defa yüzde 3’ün üstüne tırmandı, sonrasında yüzde 2.99’a geriledi. 10 senelik faiz yıl başında yüzde 1.51 seviyesindeydi. Yani tahvil getirisinde Fed’e yönelik beklentilerin etkisiyle yüzde 100’e yakın bir artış meydana geldi.

Doların küresel para birimleri karşısındaki kuvvetini gösteren DXY endeksi 104’ü görerek 20 senenin zirvesine çıkarken, karar öncesinde yatay seviyede 103,48 puanda seyrediyor.

DOLAR/TL KURU YÜKSELDİ

Piyasaların bayram dolayısıyla kapalı olduğu günlerde Dolar/TL kuru yükseliş sergiledi. 29 Nisan’da 14.82’ye kadar çıkan kur sonrasında 14.90’a kadar çıksa da bu seviyelerde kalıcı olamayarak 14.80 TL’ye kadar geriledi. Bugün de Fed öncesi 14.82 TL seviyesinden işlem görüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.