Dolar Hareketlendi,, 5,80’e Çıktı

Merkez Bankasının faiz kararının beklendiği şu günlerde dolarda hareketli anlar yaşandı. Bu sabah dolar 5,80 liraya yükseldi.

TCMB’nin Perşembe günkü faiz kararının beklendiği piyasada dolar/TL 23 Ekim’den bu yana en yüksek seviye olan 5.80 civarındaki hareketini sürdürüyor.

Dolar/TL geçen hafta 5.73-5.77 dar bandında hareket etti fakat TL’de cuma günü ve dün olumsuz ayrışma meydana geldi. Bankacılar satış baskısını TCMB’nin faiz kararının yaklaşmasına, Moody’s’ten pozitif bir açıklama gelmemesine ve artan jeopolitik gerginliğe bağladılar.

DOLAR 5,80’E ÇIKTI

Cuma gününü 5.76 civarında tamamlayan dolar/TL, bu sabah 5.8080’e kadar yükseldi.

Bankacılar TL’deki bu hafta en mühim belirleyicinin TCMB’nin faiz kararı olacağını belirtirken, TL’de son iki günde görülen değer kaybında faiz indirim beklentilerinin etkili olduğuna dikkat çekiyor.

TCMB 12 Aralık’ta senenin son PPK toplantısını gerçekleştirecek. Reuters’ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TCMB’nin politika faizini 150 baz puanlık indirimle %12.5 seviyesine çekmesi bekleniyor. Para piyasalarında ise indirim fiyatlamaları daha yüksek seviyelere de ulaşıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı