Dolar Erdoğan’ın açıklamaları öncesi yükselişte!

Dün günü 7,47’den tamamlayan dolar, haftanın son işlem güne yükselişle başlamasının sonrasında 7,55 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro 9,03’ten, sterlin ise 10,54’ten alıcı buluyor.
Takip et
Dolar Erdoğan’ın açıklamaları öncesi yükselişte!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dün en düşük 7,4315 ve en yüksek 7,5532 seviyelerini gören dolar/TL, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,5 altında 7,4767’den tamamladı. Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının sonrasında saat 11.00 itibarıyla 7,5516’dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda, euro/TL 9,0321’den, sterlin/TL de 10,5408’den satılıyor.

ABD’DE DESTEK PAKETİ YASALAŞTI

ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi, dün Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin sonrasında ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanarak yasalaştı. Dolar endeksi, yüzde 0,3 artışla 91,7 seviyesinde dengelendi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), dünkü toplantısında, piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranları ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) toplam büyüklüğünde değişikliğe gitmedi. ECB Başkanı Christine Lagarde, tahvil faizlerindeki son artışın daha geniş finansman şartları için bir risk teşkil ettiğini söyleyerek, “PEPP’te alımlar gelecek çeyrekte dikkate değer biçimde daha hızlı olacak” ifadesini kullandı.

Euro Bölgesi’nin 2021’de yüzde 4, 2022’de 4,1 ve 2023 senesinde yüzde 2,1 büyüme kaydetmesinin beklendiğini ifade eden Lagarde, PEPP’te net varlık alımların en azından Mart 2022’ye kadar ya da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin sona erdiği kararı verilene kadar devam edeceğini bildirdi.

Analistler, ABD’nin 10 senelik tahvil faizinin dün gerilediği yüzde 1,48’den tekrar yükselişe geçerek yüzde 1,57’ye çıktığını anımsatarak, tahvil piyasasındaki oynaklığın gelişmekte olan ülke para birimleri üstünde baskıya neden olduğuna dikkati çekti.

PİYASALAR GÜNDEME ODAKLANDI

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı ekonomi reformlarının takip edileceğini söyleyen analistler, veri gündeminde ise yurt içinde sanayi imalatı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenti anketi, Euro Bölgesi’nde sanayi imalatı, Almanya’da enflasyon ve ABD’de Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) öne çıktığını belirtti.

Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi imalat endeksinin ocakta bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 7,9 artmasını bekliyor. Ekonomistler, ocakta arındırılmamış sanayi imalat endeksinin de senelik bazda yüzde 8,2 artacağını öngörüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.