Dolar enflasyon verileriyle yeni kurunu belirledi!

Son dakika haberi: Dolar/TL’de ABD tahvilleri kaynaklı hareket önceki gün 7.25’lere kadar gerilese de kur 7.35’te dengelendi ve 3 Mart sabahı 7.3499’den işlem görüyor. Piyasalar bugün açıklanacak enflasyon verisini izliyor. Beklenti TÜFE’nin senelik yüzde 15.5 civarında olması yönünde
Takip et
Dolar enflasyon verileriyle yeni kurunu belirledi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar/TL, ABD 10 senelik tahvil getirisinin ani bir biçimde yüzde 1.6 seviyesinin üstüne çıkması sonrası yaklaştığı 7.5’li
seviyelerden hafta başında 7.25’in altına kadar gerilese de kalıcı olamadı ve 7.35’te dengelendi.

Analistler küresel satış baskısının azalması ile TL’de iyimserlik meydana geldiğini belirtirken ABD tahvillerindeki artışın Fed cephesinden değerlendirildiğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere dolar, ABD’deki ekonomik toparlanmanın beklenenden daha hızlı olacağına ve Fed’in yüksek tahvil getirisine öbür merkez bankalarından daha çok hoşgörülü olacağına dair beklentilerle düşük getirili öbür para birimleri karşısında kazanım göstermişti.

Dolar endeksi yüzde 0.2 yükselişle üç haftalık zirvesi olan 91.176 seviyesine çıkarken Şubat’taki zirvesi olan 91.600’a yaklaştı.

Piyasalarda bugün açıklanacak enflasyon verisi izlenecek. Beklentiler senelik TÜFE’nin yüzde 15.5 olarak gerçekleşmesi yönünde. Enflasyondaki yukarı yönlü risklere göre TCMB’nin yüzde 17 olan politika faizini 100 bp artırabileceği piyasalarda değerlendiriliyor.

3 Mart sabahı dolar kuru 7.35’ten el değiştiriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.