Dolar düşüşünün market fiyatlarıma yansıması zaman alacak!

Son bir kaç gündür neredeyse ikiye katlayan doların fiyatı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası düşüşe geçti. Sert bir düşüş yaşayan döviz fiyatlarının market fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı ile ilgili tartışmalar devam ederken market sahiplerinden açıklama geldi.
Takip et
Dolar düşüşünün market fiyatlarıma yansıması zaman alacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre, döviz kurlarındaki dalgalanma market fiyatların da da düşüş beklentisi yarattı. Market sahipleri, kur düşerse market ürünlerinin de düşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’nın sonrasında ekonomiye yönelik yaptığı açıklamalardan sonra düşen döviz kurunun etkisiyle market fiyatlarında da düşüş beklentisi oluştu.

Market İşletme Sahibi Serkan Koyuncu yaptığı değerlendirmede, dolardaki düşüşün ürünlere yansımasının zaman alacağını belirtti.

Dolar düşüşünün market fiyatlarıma yansıması zaman alacak!

“KUR DÜŞERSE MARKET ÜRÜNLERİNDE DE FİYATLAR DÜŞECEKTİR”

İşletmelerin elinde belli fiyatlardan alınan ürünlerin olduğuna işaret eden Koyuncu, “Kur böyle düşerse market ürünlerinde de fiyatlar düşecektir. Zamana ihtiyacımız var. Fazla sürmez.” ifadelerini kullandı.

Koyuncu, fiyatların düşmesinin ticareti artıracağına dikkati çekerek, “Fiyatların yüksek olması bizim için büyük bir sıkıntı. Vatandaş yalnızca acil ihtiyaçlarını alıyor. Öte Yandan ürün bulmakta zorlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Dolar düşüşünün market fiyatlarıma yansıması zaman alacak!

“DOLARIN DÜŞMESİ FİYATLARA YANSIMALI”

Alışveriş yapan Elif Erdugan da marketlerde fiyatların son zamanda oldukça fazla arttığına işaret ederek, “Doların düşmesi fiyatlara yansımalı. Dolardaki düşüşün fiyatlara yansımasını bekliyoruz . Dolar düştü, benim bu düşüşe inanmam için markette satılan ürünlerin de fiyatlarının düşmesi gerekir.” diyerek konuştu.

Dolar düşüşünün market fiyatlarıma yansıması zaman alacak!

VATANDAŞLAR İNDİRİM OLMADIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

Marketlerdeki fiyatları gözlemleyen vatandaşlar, hiç bir ürünün fiyatında indirim olmadığına dikkati çekti.

İzlenimlerini aktaran Mustafa Pekgüleç, “Fiyatlar inmiyor ki, fiyatlar aynı yerinde duruyor. 10 gün önce atlet aldım. 22,5 liradan sonra yine gittim 25 lira olmuş tanesi. Döviz bir parça yükseldi mi hemen zammı koyuyorlar.” şeklinde konuştu.

Kurların hızlı bir biçimde geri çekildiğini söyleyen Pekgüleç, kur yükselirken artan fiyatların düşerken de aynı hızla düşürülmesini gerektiğini ifade etti.

Pekgüleç, kilosu 4,90 lira olan patatesin dolar az bir şey yukarı çıkınca 6 lira olduğunu ama kur düşünce bu vaziyetin etikete yansımadığını belirtti.

Dolar düşüşünün market fiyatlarıma yansıması zaman alacak!

“ESKİ ÜRÜNLERİ ÖNE ÇEKİP YENİ MALLARI ARKAYA DİZİYORLAR”

Pekgüleç, şunları kaydetti:

“Yani indirim yok. Ne yaparsan yap milletle baş etmek mümkün değil. Stokçuluk da var. Yağ bulamıyorsun. Tezgahta peynir var, tarihi geçmiş ürün koyuyorlar. Gidiyorsun kasada değişik fiyat çıkıyor. Aynı zamanda marketlerde eski ürünleri öne çekip yeni malları arkaya diziyorlar. Gözüme çarpan şu 99 kuruş yazıyorlar niye düz rakam yazılmıyor. Vatandaş olarak dövizdeki düşüşün ürünlere yansımasını bekliyoruz. Ben biraz sonra halı bakacağım bekliyorum dövizdeki düşüşten sonra halının fiyatı nereye düşecek.”

Dolar düşüşünün market fiyatlarıma yansıması zaman alacak!

Öte yandan marketlerde önceki günlere göre müşteri yoğunluğunun azlığı dikkati çekerken, adının açıklanması istemeyen vatandaşlar, kurdaki düşüşün ürün fiyatlarına yansımasını beklediklerini, bunun için alışveriş isteklerini erteleme eğiliminde olduklarını dile getirdiler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.