Dolar düşüşe geçti, ABD’den gelen haberlerin etkisini gösteriyor!

Son dakika haberi: Dolarda ABD kaynaklı düşüş sürüyor. Dolar dün ABD Hazinesi’nin tahvillesine gelen kuvvetli istemle küresel olarak değer kaybederken piyasaları sallayan ABD 10 yıllıklarının faizi düştü. 92.5’i geçen dolar endeksi 91.8’e geldi. Hafta başında 7.75 üstünü gören dolar kuru 11 Mart sabahı 7.50’ye dek gevşedi
Takip et
Dolar düşüşe geçti, ABD’den gelen haberlerin etkisini gösteriyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar kuru hafta başında 7.75 üstünü test ettikten sonra ABD Hazinesi’nin yaptığı iki borçlanmalesiyle düşerek 7.50’ye kadar gevşedi ve kritik olan 50 günlük hareketli ortalamanın altına inildi.

Şubat ayında 7 senelik hazine tahvillerine gelen düşük talep sebebiyle piyasalar sallanmış ve getiri eğrisi 1.60 üstüne çıkarak ABD’de beklenen enflasyon beklentisindeki artışla beraber gelişen ülke kurları ve borsalarda düşüşe yol açmıştı.

ABD Hazinesi’nin toplamda 96 milyar dolar borçlandığı 3 ve 10 yıllıklelerine gelen kuvvetli talebin sonrasında 10 yıllıkların faizi 1.50’ye kadar düştü. Salı günü 92.5’i aşan dolar endeksi 91.8’e indi.

Dolar/TL, bu gelişmelerle 11 Mart sabahı 7.50 seviyesine dek gevşedi. Euro da tekrardan 9 TL altına kırılırken altın fiyatları küresel artış sonrası gram altın fiyatı 417 TL’ye geldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.