Dolar düşüşe devam ediyor! 21 Mayıs Perşembe

Dolar ne kadar oldu, Dolar kaç para? Türkiye Katar ile döviz takası (swap) hacmini 10 milyar dolar artırırken Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri yeni anlaşmaların açıklanabileceğini vurguluyor. Dolar/TL bu gelişmeler ve işlem sınırlamalarıyla tarihi rekor seviyesinden dönerek 6,80'in altına geriledi. Piyasa saat 14:00'da açıklanacak Merkez Bankası'nın faiz kararına odaklandı.
Takip et
Dolar düşüşe devam ediyor! 21 Mayıs Perşembe
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Katar ile swap anlaşmasının tutarını bu sabah 5 milyar dolar karşılığından 15 milyar dolara yükseltirken öbür ülkelerle de swap görüşmeleri sürüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Yeni dönemde Türkiye olarak ticaret hacmi ve yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin yürüteceğimiz bir süreç olacak” sözleriyle süreci özetliyor.

Dolar düşüşe devam ediyor! 21 Mayıs Perşembe

DOLAR EURO ALTIN

Bankacılar swap anlaşmasının TCMB’nin döviz cinsi rezervlerine katkıda bulunacağını fakat riyalin dolara karşı çevrilebilir bir para birimi olmaması sebebiyle doğrudan dolar likiditesi manasına gelmediğini belirtiyorlar.

Reuters’a bilgi veren bir yetkili, “Swap görüşmeleri devam ediyor ve bazı görüşmeler özellikle son derece olumlu vaziyette. Onlarda da yakın zamanda pozitif neticelerin çıkmasını bekliyoruz. Devam eden ya da beklemede olan görüşmeler de var. Onların bir kısmına ilişkin yakın zamanda bazı girişimler de olacak. Yeni swaplarla ekonomiye destek olacak, yeni kapılar açacak neticeler alınabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

GÖZLER FAİZ KARARINDA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz toplantısı öncesi Dolar/TL 6,80 seviyesinin altında.

Foreks’in 19 ekonomist ile yaptığı anket neticelerine göre, ekonomistler TCMB’nin 50 baz puan faiz indirimine gideceğini düşünüyor. 19 ekonomistin 17’si indirim beklerken, 2’si değişiklik olmayacağı yönünde görüş söyledi. TCMB kararı saat 14:00’te açıklanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.