Dolar düşmeye devam ediyor! 20 Mayıs

Dolar kaç para, Dolar ne kadar düşecek? Türkiye'nin yurt dışından swap (döviz takası) anlaşmasını bitirmeye çok yakın olduğuna ilişkin haberlerin etkisiyle dolar/TL 6,80 seviyesinin altına indi. Piyasalar bu hafta Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Politika faizinin 25 baz puan ile 100 baz puan arasında indirilmesi bekleniyor. Türkiye'nin Londra, Doha, Tokyo ve Pekin ile swap görüşmeleri yaptığı ifade ediliyor. Tokyo ve Londra ile anlaşmanın yakın olduğu haberleri yer alırken Hazine ve Maliye Bakanlığı bu haberleri yalanlıyor.
Takip et
Dolar düşmeye devam ediyor! 20 Mayıs
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ekonomik faaliyetin sert yavaşlamasına neden olan corona virüsü pandemisinin etkilerini azaltmayı hedefleyen ve geçtiğimiz ay, yılsonu enflasyon beklentisini aşağı çeken Merkez Bankası’nın bu hafta politika faizini yüzde 8.25 civarına çekmesi bekleniyor.

DOLAR EURO ALTIN

Reuters’ın 15 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi 50 baz puan indirim yönünde oluşurken, indirim tahminleri 25 ila 100 baz puan arasında değişiyor. Tahminler arasında faiz artışı ya da faizlerin sabit bırakılacağı görüşü yer almıyor.

Dolar düşmeye devam ediyor! 20 Mayıs

Piyasalar dün Habertürk’te yer verilen Türkiye’nin Japonya ve İngiltere ile swap anlaşması yapmaya çok yakın olduğu haberi ile çalkalandı. Hazine ve Maliye Bakanı haberi yalanlasa da kurda hatırı sayılır bir gerileme meydana geldi.

“BELİRSİZLİKLE DALGALANAN BİR KUR VAR”

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç da piyasalarda bir süredir İngiltere ve Japonya ile swap anlaşmasının dillendirildiğini söyleyerek, “Sabah basında yer verilen bir haberle kur aşağı geriledi. Ayrıca bir haber ajansının da henüz netleşen bir süreç olmadığına dair bir haberi var. Bu haberle beraber de tekrar yükseldi. Perşembe günü daha net bir şeyler söylenebilir. Belirsizlikle aşağı ve yukarı dalgalanan bir kur var. Hacim de çok yüksek değil. Onu da söylemek gerekir. ” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.