Dolandırıcıların kargo ücretine icra tuzağı!

Dolandırıcılar yeni taktiklerle tüketicileri mağdur etmeye devam ediyor. Bu defa kargo gönderim ücretinin faiziyle ödenmemesi takdirde icra takibi başlanacak yazılı mesajla tüketicileri tuzağa düşürmeye çalışıyorlar.
Takip et
Dolandırıcıların kargo ücretine icra tuzağı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, dolandırıcıların, son zamanda ‘kargo gönderim ücretinin faiziyle ödenmemesi halinde icra takibi başlatılacağı’ yazılı telefon mesajı gönderdiği kişileri tuzağa düşürmeye çalıştığını belirtti.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, dolandırıcıların son zamanda ’kargo gönderim ücreti’ bahanesiyle telefondan kısa mesaj gönderdiği kişileri kandırmaya çalıştığını dile getirdi. Derneğe ulaşan şikayetlerde, kişilerin telefonuna, ’Tüketici yayasına aykırı davranarak almadığınız kargonuz nedeni ile şirketin oluşan kargo gönderim bedeli ve zararından dolayı faiz, avukat, vekalet ücreti, dosya masrafları eklenerek icra takibi başlatılacaktır. Bu aşamada banka hesapları, taşınır taşınmaz mallarınız ve evinize icra marifeti ile haciz işlemi yapılabilir. Lütfen en kısa zamanda bizimle 08.30- 17.30 mesai saatleri içerisinde iletişime geçmeniz rica olunur’ yazılı mesaj geldiğini anlatan Gündüz, bu mesajlara itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

‘MESAJ GELDİĞİNDE TELAŞLANMAYIN’

Mesajın gönderildiği numarayla irtibat kurulması halinde kişilerin dolandırılma riskiyle karşı karşıya kalacağını anlatan Gündüz, şu şekilde konuştu:

“Kargo firmalarından geldiği zannedilen, fakat ilgisi olmayan bu taktiğin tuzağına maalesef düşen tüketicilerimiz olmuştur. Bu mesaj birçok tüketicimize gönderilmiş ve gönderilmeye devam ediyorlar. Bu mesaj cep telefonunuza geldiğinde telaşlanmayın, baştan sona dolandırıcılık kokuyor ve hukuki suç teşkil etmektedir. Kargo firmalarının bu şekilde bir usulü yoktur.”

Tüketicilere gönderilen telefon mesajının altında zaman zaman irtibat numarası olarak avukat isminin kullanıldığına dikkati çeken Gündüz, “Tehdit, şantaj ve taciz hukuki bir suçtur. Hiçbir şirket bu suçu işlemez. İnandırıcılığı pekiştirmek için avukat olduklarını öne sürerek mesaj yollanıyor. Avukatlar bu şekilde bir mesaj göndermez ve göndermemelidirler. Bu usule, TCK’nın 123. maddesi ve de baro yönetmeliklerine aykırıdır, suçtur” diyerek konuştu.

‘SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNUN’

Dolandırıcıların mesajlarını genellikle 50 yaş üzeri kişilerin telefonuna gönderdiğine dikkat çeken Gündüz, tüketicilere şu çağrıda bulundu:

“Tüketicilerimiz bu şekilde bir mesaj geldiğinde paniklemesin, savcılığa şikayette bulunsun. Tüketici derneklerine başvursun. Sakın telefon açıp muhatap olmasınlar. Bunlar o kadar kurnaz ki ne yapıp edip sizleri dolandırabilirler. Nitekim Afyonkarahisar’da internet üstünden verdiği ilaç siparişini almadığı için firmayı zarara uğrattığı bahanesiyle bir vatandaşımız kişilere 75 bin lira göndererek dolandırıldı.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.