Dolandırıcılar sahte otel reklamı ile tatile çıkacakları hedef aldı!

Ticaret Bakanlığı, tatil planlarında görülen artışla beraber tüketicileri, sahte otel tanıtımlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Özellikle sosyal medyada tanınmış turizm tesislerinin logo ve adları kullanılarak tüketicilerin mağdur edildiği söylendi.
Takip et
Dolandırıcılar sahte otel reklamı ile tatile çıkacakları hedef aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birçok meslek ve yaş grubuna Covid-19 aşılamasının başlaması, kısıtlama önlemlerinin hafifletilmesi, yaklaşan Kurban Bayramı gibi sebeplerle tatil planlarında artış bekleniyor. Ticaret Bakanlığı, turizm faaliyetlerinin yoğun olarak meydana geleceği bu dönemi fırsata çevirmeyi amaçlayan kötü niyetli kişiler tarafından tüketicileri mağdur etmeye yönelik birtakım faaliyetlerde bulunulması olasılığına karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu. Bakanlık, vatandaşları rezervasyon yaptırmadan önce dikkat etmeleri gereken hususlara ilişkin uyardı.

Konaklama rezervasyonu yapmadan önce…

Buna göre, tüketicilere, herhangi bir konaklama rezervasyonu yapmadan önce, tesisin Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgeli olup olmadığını, tesis reklamlarında söylenen yıldız sayısını kontrol etmeleri, bu konuda, “www.kulturturizm.gov.tr” ve “https://yigm.ktb.gov.tr/TR-9579/turizm-tesisleri.html” adresli internet sitelerinden, seyahat acentelerine ilişkin bilgilerin doğruluğu konusunda ise “www.tursab.org.tr” internet sitesinden sorgulama yapılmaları önerildi.

Mesafeli olarak hazırlanan sözleşmelerde ise rezervasyon yapılan internet sitesinde yer verilen adres, unvan ve iletişim bilgilerinin kontrol edilmesi, tesis yahut seyahat acentesine ilişkin bu bilgilere yer verildiğinden emin olunması, mağduriyet yaşanmaması için önem taşıyor.

sputniknews’te yer verilen habere göre rezervasyon yapılacak internet sitesinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) kayıtlı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Sosyal medya yahut e-posta benzeri mecralardan ulaşan konaklama tekliflerinin doğrudan kabul edilmesi yerine, rezervasyon işlemlerinin konaklama yapılacak tesise ilişkin seyahat acenteleri yahut doğrudan tesise ait internet sitesi üstünden gerçekleştirilmesi tavsiye ediliyor.

‘İndirim’lere dikkat

Sosyal medya, kısa mesaj yahut e-posta gibi iletişim kanalları üstünden sunulan tatil ve konaklama teklifleri üstünden pek çok tüketicinin mağduriyet yaşadığını söyleyen Ticaret Bakanlığı, “Bu gibi vaziyetlerde gelen teklifin içeriğinde yer verilen tesis resimlerinin, kurumsal logo ve işaretlerin doğruluğu sorgulanmalı. Öte Yandan, teklife ilişkin reklamda yer verilen telefon numarası ve iletişim bilgilerinin internet ortamında sorgulanarak yahut telefonla aranarak teyit edilmesi gerekiyor” önerilerini paylaştı.

“Adli makamlara bildirin”

Öte yandan, bazı internet sitelerinde düzenlenen tanıtım faaliyetlerinde, turizm tesislerine ait resim, logo ve adların kopyalanarak kullanıldığı yahut söz konusu tesislere ait internet sitesi adlarında çok küçük değişiklikler yapılarak tüketicilerin yanıltılıp mağdur edildiğinin belirlendiğini aktaran Ticaret Bakanlığı şu uyarılarda bulundu:

“Bu ve benzeri faaliyetlerle karşılaşılması vaziyetinde tüketicilerin vaziyeti adli makamlara bildirmesi önem taşıyor. Tüketiciler yaşadıkları bireysel mağduriyetlerin giderilmesi ve kayıplarının tazmin edilmesi maksadıyla tüketici hakem heyeti yahut tüketici mahkemesine başvurabiliyor. 2021 senesi için değeri 11 bin 330 liranın altında bulunan uyuşmazlıklar tüketici hakem heyetlerinin, değeri bu tutarın üstündeki uyuşmazlıklar ise tüketici mahkemelerinin görev alanına giriyor. Tüketici mahkemelerinde dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.