Dolandırıcılar gözü drone ehliyeti almak isteyenlere dikti!

Drone ehliyeti almak isteyen vatandaşları, sosyal medya üzerinden kandırarak, 75 ila 150 TL arasında dolandıran kişi ya da kişiler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü (SHGM) harekete geçirdi. SHGM'nin internet sitesinden yapılan duyuruda, "Ticari pilot eğitim sertifikasının bir süreliğine Genel Müdürlüğümüz İHA Kayıt Sistemi üzerinden ücretsiz verildiğine dair sosyal medyada yapılan paylaşım ve bilgilendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır" denildi

Koronavirüs salgınında eğitim kurumları kapanırken, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, sosyal medya üstünden yetkili eğitim kuruluşları tarafından verilen ticari İHA pilot sertifikasının, bir süreliğine 1200 TL yerine 75 ila 150 TL arasında verildiğini ve 30 dakika içinde teslim edildiği duyurdu.

DHA’nın haberine göre, kendilerine inanlara, uçuş izni gerektirmeyen yeşil alanlarda drone faaliyeti gerçekleştirmek için ücretsiz kayıt yapılan SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) sitesine kayıt yaptırtan dolandırıcılar, bunun ticari ehliyet olduğunu belirtti. Sonrasında da karşılığında 75 ila 150 TL arasında değişen paralar talep etti.

Yapılan şikayetler üstüne dolandırıcılık olayından haberdar olan SHGM, internet sitesinden şu açıklamayı yaptı:

“Genel müdürlüğümüzce yetkilendirilmiş eğitim kuruluşlarının, eğitim sonunda kursiyerlere verdiği ticari pilot eğitim sertifikasının bir süreliğine Genel Müdürlüğümüz İHA Kayıt Sistemi üstünden ücretsiz verildiğine dair sosyal medyada yapılan paylaşım ve bilgilendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Bununla birlikte İHA pilot adayları, İHA Kayıt Sistemi üstünden sportif/amatör yahut ticari pilot kayıt başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Sportif/amatör pilot lisansı müracaatında alakalı kişi, online sınava tabi tutulmakta olup, bu sınav başarılı bir biçimde tamamlanırsa pilot kayıt başvurusu genel müdürlüğümüze gönderilmektedir.

Ticari pilot kayıt müracaatında ise alakalı kişinin B sınıfı şoför olur sağlık raporu ile birlikte yetkili eğitim kuruluşlarından almış olduğu ticari pilot eğitim sertifikalarını sisteme yüklemesi beklenmektedir. Her iki müracaatta da genel müdürlüğümüz alakalı müracaatı inceleyip, müracaat sahibine cevap vermektedir. Her iki vaziyette da eğitim kuruluşları tarafından verilen ticari pilot eğitim sertifikaları, genel müdürlüğümüzce verilmemektedir. Meydana gelebilecek olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi maksadıyla buna benzer esassız haberlere itibar edilmemesi rica olunur.”

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı