adplus-dvertising

Dolandırıcılar artan konut fiyatlarını fırsata çevirdi! Ev alacaklar dikkat…

Gayrimenkuldeki fiyat artışını fırsat bilen dolandırıcılar akıl almaz taktikler geliştirdi. İşte Tinder Avcısı filmindeki olayları aratmayan ayrıntılar…
Takip et
Dolandırıcılar artan konut fiyatlarını fırsata çevirdi! Ev alacaklar dikkat…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaklaşık ev fiyatlarının milyon liralara çıktığı İstanbul’da dolandırıcılar da kendilerini yeni koşullara göre güncelledi. Filmleri aratmayan taktikler geliştiren dolandırıcıların son kurbanları ise evini zengin yabancılara yüksek fiyata satmak isteyen ev sahipleri oldu. Bir dijital platformda yayınlanan Tinder Avcısı adlı belgesele benzeyen taktik üstünden son 2 ayda 30’a yakın kişinin dolandırıldığı tahmin ediliyor.

EV SAHİBİNİN GÖZÜ BOYANIYOR

Akıllara durgunluk veren yeni dolandırıcılık taktiği ile ev sahibi, genellikle Iraklı zengin işadamı olarak tanıtılan alıcı ile lüks otellerde buluşturuluyor. Alıcı ve satıcı 2-3 gün boyunca Iraklı iş adamının finansmanıyla ultra lüks bir zaman geçiriyor.

Muhtemelen bir önceki mağdurun finanse ettiği bu yaşam ile ev sahibinin gözü boyanıyor. Korumalar, kiralık yatlar, hatta bu süreçte Irak gazetelerine ilişkin sahte kupürler devreye alınınarak satıcının gözünde alıcının inandırıcılığı sağlanıyor. Ev sahibine normal değeri 5 milyon lira olan ev için ara sıra iki ara sıra de üç katına varan fiyatlar teklif ediliyor.

Bu fiyatların karşısındaki alıcı için çerez fiyatı olduğuna iyice inanan ev sahibi ise satış sürecinin bir an önce başlaması için sabırsızlanıyor. Nihayetinde bürokratik işlemler başlıyor. Fakat tam transfer işleminde Iraklı işadamına ait hesabın bürokratik bir sebeple bloke olduğu ve satış işlemine ait transferin gerçekleşmesi için Irak Maliye Bakanlığı’na ait hesaba ev sahibi tarafından resmi komisyon olarak 70 bin dolarlık vergi ödemesinin yapılması gerektiği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.