Doğuştan yetenekli öğrenciler için ayrı müfredat oluşturuldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 28 adet taslak eğitim programı ile yetenekli öğrencilere özel olarak ayrı bir eğitim programı uygulanacak. Lise eğitiminin son yıllarına kadar geçerli olacak ayrı eğitim müfredatı ile birlikte, yetenekli öğrenciler bilim ve teknoloji dünyasına kazandırılacak.


Doğuştan yetenekli öğrenciler için ayrı müfredat oluşturuldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geliştirilen yeni bir proje, özel yetenekli öğrenciler için oluşturulan bir müfredat programını kapsıyor. Yeni gelen haberlere göre doğuştan yetenekli olan öğrencilere özel bir müfredat oluşturulacak ve bu müfredat öğrencinin lise eğitiminin son dönemine kadar geçerli olacak. Müfredat sadece eğitimden değil, disiplinler arası geçişlerden de oluşuyor. Okul öncesinden başlayan yetenekli öğrenci eğitim programı dünya üzerinde ilk kez Türkiye’de uygulanacak.

GLOBAL BİR İLGİ SÖZ KONUSU OLACAK

ÜYEP müdürü Prof. Dr. Uğur Sak, konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Okul öncesinden başlayan eğitim programının lise sonun kadar devam edeceğini ve böylece yetenekli öğrencilerin daha verimli bir birey olması için gerekenin yapılacağını söyledi. Doğuştan yetenekli olan öğrenciler için şuanda 28 adet taslak eğitim programı oluşturuldu. Bu eğitim programı yeni eğitim ve öğretim döneminde yürürlüğe girecek. Prof. Dr. Uğur Sak, yetenekli öğrenci programının uluslararası platformlarda tanıtılacağı ve eğitim programına global bir ilginin olacağını düşünüyor.

TEORİK VE UYGULAMALI OLACAK

Yetenekli öğrencilere özel olarak oluşturulacak ayrı müfredat genel olarak teorik ve uygulamalı eğitimli bir şekilde olacak. Öğrenci farklı disiplinleri benimseyerek, özgün olma, iyi insan, iyi akıl ve iyi düşünme becerilerini kazanacak. Özel yetenekli öğrencilerin bilim ve teknoloji dünyasına kazandırılmasına, Türkiye’de ve dünyada ilk defa uygulanacak bu eğitim programı sonunda yetenekli bireysel oluşturulacağı da söylendi. Yetenekli öğrencilere özel oluşturulan eğitim programı hakkındaki yorumlarınızı hemen alt taraftan Haber.com okuyucuları ile tartışabilirsiniz.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.