adplus-dvertising

Doğuştan elleri olmayan esnafın yaptıklarını görenler hayrete düşüyor

Antalya’da doğuştan elleri olmayan ve bacak kısalığı bulunan 2 çocuk babası 64 yaşındaki Mehmet Temel, bir insanın elleriyle yaptığı her şeyi ayaklarıyla yapabiliyor. Ayaklarıyla yemek yiyen Temel, yazı yazabiliyor, cep telefonunu kullanabiliyor, saat tamir ediyor, hatta otomobil dahi sürebiliyor. Yüzünden gülücük eksik olmayan Temel’i yaşamında tek ağlatan olay ise, kızının 4 yaşındayken, ‘Kollarımı ve ayaklarımı kesip sana vereyim baba’ sözleri oldu.
Takip et
Doğuştan elleri olmayan esnafın yaptıklarını görenler hayrete düşüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antalya’da 28 senedir esnaflık yapan ve doğuştan elleri bulunmayan 64 yaşındaki Mehmet Temel, yaptıklarıyla görenleri hayrete düşürüyor. Tarihi Kaleiçi girişinde yerli ve yabancı tatilcilere hediyelik eşya satan Temel, sabahları özel yapım otomobiliyle iş yerine geliyor. Tek koluyla direksiyon hakimiyetini sağlayıp otomobilini usta sürücüler gibi park eden Temel, sonrasında ayaklarıyla dükkânındaki eşyaları yerleştiriyor. Alışveriş yapan turistlere satın aldıkları eşyayı ayağıyla veren Temel, parayı da gene ayağıyla alıyor. Temel, ayaklarıyla yemek yiyebiliyor, bardağına koyduğu içeceğini de ayaklarıyla tutup yudumluyor.

Görenler şaşırıyor

Ayaklarını el gibi kullanan Mehmet Temel, cep telefonunu kullanabiliyor, aynı zamanda yazı da yazabiliyor. Temel’in hayata azmini gören turistler ise vaziyet karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor.

9 yaşında yürümeye başladı

Yaşam hikayesinden bahseden Mehmet Temel, 7 kardeş olduklarını ve içlerinden yalnızca kendisinin engelli olarak dünyaya geldiğini anlattı. 9 yaşına kadar hiç yürüyemediğini söyleyen Temel, “Küçüklüğüm 9 yaşına kadar hep üzüntüyle geçti. Çocukların eli, ayağı var. Onlar yürüyor, ben yürüyemiyordum. Allah 9 yaşından sonra bana bir güç verdi, bahçede yalnızken sevinçten ağaca çıktım. Nasıl çıktığımı ben de bilmiyorum. O yaştan sonra kendimi engelli olarak görmedim” şeklinde konuştu.

“Televizyona çıktım, çok sayıda evlenme teklifi geldi”

Temel evlilik anısını ise şu sözlerle paylaştı:
“İlk televizyon programına çıkmıştım. Orada ‘bir kız bulursam evleneceğim’ demiştim. Haberden sonra çok sayıda evlenme teklifi geldi. İlk teklife gittiğimde kabul ettim. Şu anda evliliğimiz devam ediyor, 2 adet çocuğumuz bir de torunumuz var.”

“Hatırladıkça gözlerim doluyor”

Temel, yaşamında yaşadığı en zor anı da, “Kızım 4 yaşlarındayken, ‘baba neden elin ayağın yok’ diyerek sordu. ‘Bir elimi, bir ayağımı kesip sana vereyim’ deyince orada ağladım. ‘Olmaz kızım’ dedim. Bunun üstüne iki elimi iki ayağımı kesip vereyim baba’ şeklinde konuştu. Orada tamamen bittim. Çok ağladım, 3 ay kendime gelemedim. Ben ayağımla sevdim onları, ayağımla biberon tutup süt verdim. O anları hatırladıkça gözlerim doluyor” sözleriyle anlattı.

“Kolaya kaçarsam, tembelleşirim”

Bedensel engeli, engel olarak görmediğini ifade eden Temel, “Her şeyimi yapıyorum. Hiçbir şeyde zorlanmıyorum, tıraşıma kadar kendim oluyorum. Her şeyi yapacağım aklıma gelirdi ama otomobil kullanacağım hiç aklıma gelmezdi. Şuanda manuel vitesli otomobil kullanıyorum. Bazı arkadaşlar otomatik vitesli bir araç almamı istiyorlar. Kolaya kaçarsam, tembelleşirim” ifadelerini kullandı.

“Mutsuz olanlar bana geliyor”

Temel son olarak mutsuz olan bazı kişilerin kendisini görünce mutlu olduğunu da sözlerine ekleyip, “Ara Sıra mutsuz olanlar bana geliyor. Ben yaşamımı sana borçluyum diyorlar. Bu adam bu haliyle şükredip mutluysa, kendi mutsuzluklarını sorguluyorlar” diyerek konuştu.

Suat Metin – Gazi Taş – Ahmet Serdar Eser

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.