adplus-dvertising

Doğuş Üniversitesi’ne YÖK’ten ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü

Engelli öğrencilerin eğitim olanaklarına ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak maksadıyla Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından gerçekleştirilen Engelsiz Üniversite Ödülleri sahiplerini buldu.
Takip et
Doğuş Üniversitesi’ne YÖK’ten ‘Engelsiz Üniversite’ ödülü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğuş Üniversitesi, Mekânda Erişim (Turuncu Bayrak) ve Eğitimde Erişim (Yeşil Bayrak) ödüllerine layık görüldü.

Yükseköğretim sisteminde öğrenci sayısının 8,5 milyona yaklaştığını, YÖKSİS verilerine göre farklı engel düzeylerindeki öğrenci sayısının ise 50 bin civarında olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Erol Özvar, “Bu sayı yükseköğretim sistemimizdeki öğrencilerin ortalama binde 6’sını teşkil etmektedir. Yükseköğretimin her kademesinde farklı engel gruplarına dahil toplam 50 bin öğrencimizin bulunduğu göz önüne alındığında YÖK olarak bu alanda yürüttüğümüz çalışmaların ne kadar mühim olduğu daha iyi anlaşılacaktır” dedi.

“Engelli öğrencilere engelsiz eğitim

Özvar şu şekilde konuştu: “Üniversitelerimizdeki engelleri kaldırabilmek için yükseköğretim sistemimizdeki engelli öğrenci sayısını ve engel vaziyetlerini bilmek, buna göre tedbirler almak, bu öğrencilerimize ulaşmak üniversitelerimizin mühim görevlerindendir. YÖK olarak bütün öğrencilerimizin yükseköğretime erişimini önemsiyor, engelli öğrencilere engelsiz bir eğitim ve öğretim ortamı sunmak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha çok katılımlarını temin etmek için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştirmeye çalışıyoruz.”
114 üniversiteden toplam 1074 müracaatın yapıldığı Engelsiz Üniversite Ödüllerinde 84 üniversiteye toplam 384 bayrak verildi. Engelli bireylerin yükseköğretime tam, etkin ve eşit katılımını temin etmek maksadıyla yaptığı çalışmalarla Doğuş Üniversitesi Mekânda Erişim (Turuncu Bayrak) ve Eğitimde Erişim (Yeşil Bayrak) ödüllerine layık görüldü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.