Doğu ve Güneydoğu’da toz fırtınası!

Dün Mardin'de etkisini gösteren Suriye kaynaklı toz fırtınası hayatı olumsuz etkiledi. Elektrik kesintilerine sebep olan toz taşlarının Batman, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak'ta da etkili olması bekleniyor.
Takip et
Doğu ve Güneydoğu’da toz fırtınası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü, Suriye kaynaklı toz uyarısında bulundu. Uyarı kapsamındaki illerden Mardin‘de etkili olan toz taşınımı elektrik kesintisine neden oldu.

“OLUMSUZLUKLARA KARŞI TEDBİRLİ OLUNMASI GEREK”

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü toz taşınımı ile ilgili yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Suriye kaynaklı toz taşınımının Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak çevrelerinde etkisini devam ettirmesi beklenmektedir. Görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur biçiminde yağış ulaşımında ve aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

MARDİN’DE TOZ FIRTINASI YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Mardin’in Suriye sınırında bulunan Kızıltepe ilçesinde toz fırtınası rüzgarın etkisiyle yaşamı olumsuz etkiledi. Birçok kırsal mahallede elektrik kesintisi meydana gelirken toz fırtınası her yeri kapladı.

SICAKLIKLAR ARTACAK

İç kesimlerde hissedilir derecede (6-14 derece)olmak üzere kuzey, iç ve doğu bölgelerde azalacağı, Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

Genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, bazen orta güçte, Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde güçlü (40-60 km/sa), Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde güçlü ve kısa zamanlı fırtına (50-80 km/sa) biçiminde eseceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ’E KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Çankırı, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Ordu, Giresun ve Sivas çevrelerinde yer yer güçlü olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.