Doğu bölgelerinde yapılan kaçak düğün sayıları açıklandı!

Diyarbakır Bütün Düğün Sektörü İşveren Derneği Başkanı Murat Kaçar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son 1 senede gerçekleştirilen 250 bin düğünden yalnızca 70 bininin düğün yapma ehliyeti olan işletmelerde gerçekleştirildiğini belirtti.
Takip et
Doğu bölgelerinde yapılan kaçak düğün sayıları açıklandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemi önlemleri kapsamında düğünlerin yasaklanmasıyla beraber zor günler geçiren salon işletmecileri ve düğün yapacak çiftler, gözlerini 1 Mart’ta başlayacak kademeli normalleşme sürecine çevirdi. Diyarbakır Bütün Düğün Sektörü İşveren Derneği Başkanı Murat Kaçar, 2020’nin Mart ayından itibaren düğün sektörünün sıkıntılar yaşadığını söyleyerek, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son 1 sene içerisinde yapılan 250 bin düğünden yalnızca 70 bini düğün yapma ehliyeti olan işletmelerde yapıldı. 180 bin düğün ise ‘korsan’ dediğimiz düğün alanlarında yapıldı ve biz düğün sektörü bileşenleri ile düğün salonları olarak sıkıntılar yaşadık” diyerek konuştu.

‘EVLENECEK ÇİFTLERE GÜN VEREMİYORUZ’

Dernek Başkanı Kaçar, 1 Mart’ta kademeli olarak başlayacak normalleşme sürecini hatırlatarak, “Bu normalleşme süreciyle beraber haftalık il bazında vaka sayıları göz önünde bulundurularak hangi iş yerinin ne kadar açılacağı ve nasıl açılacağına ilişkin kararlar verilecek. Bizim bu yıl de bundan dolayı kaygılarımız var. Bu kaygılarımızdan bir tanesi, ‘korsan’ alanlarda yapılacak düğünlerden kaynaklı vakaların artması ve bu sebeple düğün salonlarının tekrar kapatılmasıdır. Bu da bize zarar verecektir. Düğün yapmayı planlayan çiftlere belirsizlik sebebiyle gün veremiyoruz. Bunu çiftler açısından düşündüğümüzde, bir çift en az 3 ay öncesinde düğün salonunu tutar, evini tutar, eşyalarını alır, hazırlıklarını yapar. Haftalık değerlendirmeye göre vakanın az olduğu haftada düğün salonları şu kriterlere göre açık olabilir, vaka sayılarının artış gösterdiği haftada da düğün salonları kapatılsın, denildiği zaman nasıl olacak? Biz şu an gelen çiftlere gün veremiyoruz” şeklinde konuştu.

Doğu bölgelerinde yapılan kaçak düğün sayıları açıklandı!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde düğün sektöründe ortalama 2 milyon kişinin geçimini sağladığını vurgulayan Murat Kaçar, “250 bin düğünün yapıldığı Doğu ve Güneydoğu’da 180 bin ‘korsan’ düğün sebebiyle koronavirüs geçen sene yaz ayında pik yaptı. Bizim bu yıl de kaygımız, ehliyeti olmayan düğün alanlarında bu düğünlerin yapılmasından kaynaklı vaka sayılarının tekrar artması ve bunun bize mal edilmesidir” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.