Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na Türkiye Davet Edilmedi

Akdeniz’e kıyısı olan 7 ülkenin katıldığı Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na Türkiye ve KKTC davet edilmedi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilen ve Akdeniz’e kıyısı olan 7 devletin katıldığı “Doğu Akdeniz Gaz Forumu” görüşmesinde Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Ürdün, Yunanistan, İtalya, İsrail’in haricinde Filistin’in Enerji Bakanı da hazır bulundu. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ise toplantıya çağrılmadı.

TOPLANTIDA FİLİSTİN BİLE YER ALDI

Mesele ile alakalı olarak Sözcü’den Emin Özgönül’e açıklamalar yapan CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Bölgedeki enerji pastasını bölüşmek için kurulan EAST MED (Doğu Akdeniz Doğal Gaz Projesi) oluşumunda biz yokuz fakat Kudüs ve Gazze hususunda, İsrail ile diplomatik teması kesme pahasına sahiplenip destek verdiğimiz Filistin dahi İsrail ile beraber var” dedi.

“DIŞ BORÇLARIN TAMAMINI SİLER”

Yanlış ve öngörüsüz dış politika ile bölgede tak başımıza kaldığımızı söyleyen Toprak, “Ülkemizin bölgedeki 3 trilyon dolarlık doğalgaz rezervi üstündeki hakları korunamıyor. Akdeniz’de 4 gemimiz bulunuyor fakat halen sondaj değil, sismik araştırma yapıyor. 3 trilyon dolarlık pastadan yüzde 10-20 pay almamız dahi, Türkiye’nin 453 milyar dolarlık toplam dış borcunu siler. Fakat bu olanaktan faydalanamıyoruz. Böyle dış politika olmaz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı