Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Şaka amaçlı üretilmesine rağmen ünü günbegün artan Dogecoin merak edilmeye başladı. Ani yükselişler yaşayan dogecoin yatırımcıların ilgisini çekiyor ve ellerindeki varlıkları nasıl yatırım yapacaklarını araştırıyorlar. Peki Dogecoin nedir, nereden alınır? Dogecoin nasıl alınır? Dogecoin sembolü nedir? Reddit ve Twitter bahşiş dogecoin nedir? Dogecoin alırken nelere dikkat edilmeli?
Takip et
Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk olarak 2013 yılında şaka amaçlı olarak geliştirilen Dogecoin, şüphesiz son dönemlerin en çok konuşulan kripto para birimlerinden biri. Elon Musk’ın yaptığı paylaşımlar sonrası değerine değer katan popüler kripto para, şu anda kripto para borsalarının en çok ilgi gören coinlerinden biri konumunda bulunuyor.

Hal böyle olunca, konuya uzak olan ancak bir yerden başlamak isteyenler “Dogecoin nedir?” ve “Dogecoin nasıl alınır?” gibi sorulara yanıt arar oldu.

KRİPTO PARA NEDİR?

Kripto para, işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.

Kripto para ne herhangi bir devletin üretmiş olduğu bir para birimi değildir. Merkezsiz çalışan kripto paralar bu yüzden herhangi bir bankaya bağlı olarak çalışmaz. Kripto para herhangi bir şahıs tarafından yönetilmez. Taklidi imkansız olan kripto paranın takası da mümkün değildir. Fiziki bir nesne olmadığı için kazanılmaz.

DOGECOIN NEDİR?

Dogecoin (DOGE); logosunda Japon av köpeği Shiba Inu görseli bulunan, popüler internet şakasına gönderme yaparak geliştirilmiş kripto para birimidir.

Sembolü Ɖ ve kısaltması DOGE olan kripto para birimi, Bitcoin (BTC) blockchain ağından hard fork (sert çatallanma) ile ayrılıp piyasaya sürülen Litecoin’den türetilmiştir.

Dogecoin (sembolü Ɖ ve D, kısaltma: DOGE) logosunda bir internet fenomeni olan Doge’un esinlendiği Shiba Inu cinsli bir köpek olan, Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir. Diğer internet para birimleirne göre daha hızlı üretilen Dogecoin ilk olarak 8 Aralık 2013 tarihinde başlatılmıştır. 2014 yılında kripto para piyasasında 100 milyar adet Dogecoin sayısına ulaştı. Daha sonra 2014’ün ardından her yıl 5.2 milyar adet Dogecoin üretileceği açıklandı. 1 Şubat 2014 tarihinden sonra 40,578,746,592 adet Dogecoin üretildiği bildirildi.

2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer isimli yazılımcılar tarafından tamamen şaka amaçlı geliştirilen DOGE’un, bir yıl sonunda dolaşımdaki sayısı 100 milyar adede ulaştı. Ertesi yıldan itibarense her yıl 5,2 milyar adet DOGE üretileceği açıklandı. CoinMarketCap verilerine göre, 2021 yılı itibarıyla dolaşımda 128,5 milyar adet DOGE bulunuyordu.

Piyasa büyüklüğü açısından bakıldığında DOGE en aktif ve en büyük topluluklardan birine sahip durumda. Özellikle bahşiş hizmetleri için kullanılan DOGE çeşitli projeleri finanse etmek amacıyla tercih ediliyor.

Reddit ve Twitter gibi sosyal ağlarda, kaliteli içerik üretenleri ödüllendirmek amacıyla bahşiş sistemi şeklinde Dogecoin kullanılıyor. Dijital para biriminin geçerli olduğu bir topluluğa katılarak bahşiş amaçlı gönderilen DOGE elde edilebiliyor.

DOGECOIN FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi genel olarak arz ve talep dengesi doğrultusunda DOGE fiyatı ortaya çıkar. Dolar ya da Türk lirası gibi itibari para (fiat) birimlerinde uygulanan merkezi bir yapıya sahip değildir.

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Kullanıma açıldığı ilk dönemlerinde 0,02 dolar civarında işlem gören DOGE, 2017 yılının mayıs ayına kadar 0,0002 dolarlık fiyattan civarında alıcı buldu. 2017 yılında kripto para piyasasındaki yükselişe ayak uyduran Dogecoin fiyatı 0,019 dolar ile zirveyi gördü. Uzunca süre 0,02 doların altında fiyatlanan DOGE, 2021 yılı itibarıyla astronomik bir yükseliş elde etti.

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su Elon Musk’ın paylaştığı tweet’lerle manevi destek verdiği DOGE, olağanüstü bir ilerleme kaydetti. Önemli bir kitleyi arkasına alan Dogecoin, 2021’in ilk iki ayında yüzde 1.921 oranında artış yakalayarak 0,093 dolara kadar yükseldi.

DOGE para birimi yatırım ya da ödeme aracı olarak kullanılabilir. Hatta dünyanın pek çok noktasında DOGE ile ödeme kabul eden şirketler bulunuyor.

DOGECOIN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Dogecoin; Bitcoin ağında kullanılan iş ispatı (Proof-of-Work, PoW) konsensüs algoritmasının değiştirilmiş sürümü olan “Scrypt” teknolojisini kullanıyor. Dogecoin ağında toplam arz sınırlı olmadığı için de madencilik ile Dogecoin üretimi yapılabiliyor.

Selefi Litecoin (LTC) gibi Scrypt protokolünü kullanmasına rağmen, DOGE ağında sadece 1 dakikada blok oluşturulabiliyor. Litecoin’de ise bu süre 2,5 dakika civarında. Haliyle Dogecoin, Litecoin’den çok daha hızlı biçimde çalışabiliyor ve işlem ücretleri de daha düşük oluyor.

Kullanıcıların ister tek başlarına, isterlerse madencilik havuzuna üye olarak Dogecoin üretebilmeleri mümkün. DOGE madenciliği yapmak isteyenler Windows, Mac veya Linux işletim sistemlerini destekleyen yazılımlar aracılığıyla, ekran kartı işlemcisinin (GPU) gücünü kullanarak rahatlıkla madencilik yapabiliyor.

DOGECOIN’İN SLOGANI NEDİR?

Dogecoin “To the moon!” sloganıyla anılır. Bu slogan Türkçeye, “Aya!” veya “Aya doğru!” şeklinde çevrilir. Dogecoin, son zamanlarda milyonlarca takipçisi bulunan sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarıyla dikkat çekmiştir.

DOGECOIN’İN KISALTMASI VE LOGOSU NEDİR?

Litecoin tabanlı elektronik para birimi olan Dogecoin’in kısaltması DOGE’dur. İnternet fenomeni olan Doge’un esinlendiği Shiba Inu cinsli bir köpekten esinlenilerek logosu oluşturulmuştur.

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

DOGECOIN HESABI NASIL, NEREDEN AÇILIR?

Dogecoin nasıl alınır sorusunun cevabı olarak, öncelikle yerli ya da yabancı kripto para borsalarının birisine başvuru oluşturmanız ve kimlik doğrulama yaparak güvenli bir şekilde kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Kripto para borsasında kayıt ve güvenlik oldukça önemli olduğu için güvenlik ağına “yüz tanıma, kimlik onaylama, telefon numarası ve e-mail onaylama, tek bir kanaldan hesaba girip yapabilme” gibi güvenlik seviyesi hat safhada olan kripto para borsasında işlem yapılması önerilir. Güvenli bir şekilde kayıt yaptıktan sonra kripto para borsasında işlem yapmaya hazır hale gelmek için, hesabınızda yer alan cüzdan kısmında almak istediğiniz Dogecoin miktarı kadar para bulundurmanız gerekir. Dogecoin hesabınıza para aktarma işlemlerini ise cüzdan ya da benzer yerlerde paranızın bulunduğu hesap bilgilerini güvenli bir şekilde girmeniz yeterli olacaktır. Dogecoin nereden alınır sorusuna ise şöyle cevap verelim; Youtube üzerinden tanınmış ve bilinen yatırım uzmanlarının önerdiği web siteleri tercih edebilirsiniz.

DOGECOIN AL- SAT YAPARKEN YATIRIM ARACI KOMİSYON ALINIR MI?

Kripto para borsasına yeni başlayacaklara yatırım araçlarını kullandıkları takdirde az miktarda olsa komisyon aldıklarını belirtelim. Yatırım araçlarının birçoğu yatırım yapacağınız kripto paranın yüzde ‘i oranında komisyon alır. Bu oran farklı yatırım araçlarına göre değişebilir. Örneğin, 100 TL’ye DOGE aldığınızda yatırım aracı sizden 1 TL komisyon bedeli alacaktır. Kripto para borsasına ilk kez girenlerin yatırım yapmadan önce mutlaka yatırım araçlarının 2021 güncel komisyon oranlarını incelemelerini öneririz.

DOGECOIN FİYATI YATIRIM ARAÇLARINA GÖRE DEĞİŞEBİLİR

Dogcoin fiyatı bazı yatırım araçlarında farklılık gösterebilir. Bu durum yatırımcıları bazen yanıltabilir. Kripto para borsasında benzer durumlar oluşabilir. Kripto para transfer edilebilen, takas yapılabilen ve dijital cüzdanlarda saklanabilen bir para olduğu için sadece sahip olduğu kişinin insiyatifine bağlı olarak fiyatlanır ve yer değiştirir.

DOGECOIN NASIL ALINIR? DOGE YATIRIMI NASIL YAPILIR?

Küresel ölçekte hizmet veren kripto para borsalarının büyük kısmı Dogecoin desteği sunuyor. Bunlar arasında Binance, OKEx, Huobi ve HitBTC gibi önde gelen borsalar da bulunuyor. Türkiye’de ise Paribu, Bitci ve Koinim gibi kripto para borsaları DOGE işlem çiftleri sunabiliyor.

İlk kez Dogecoin satın alacak kişilerin bir kereye mahsus Müşterini Tanı (Know Your Customer, KYC) doğrulaması yapması gerek. Bu işlemin ardından banka hesabından para transferi yaparak ya da borsanın desteklemesi halinde kredi kartı ile DOGE satın alınabiliyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi yerel ya da yabancı güvenli bir kripto para borsasında hesap açtıktan ve güvenli bir şekilde kayıt olduktan sonra, hesabınıza EFT, Papara ya da havale yaparak nakit aktarabilirsiniz. Aktarım işlemlerinin ardından talep ettiğiniz kadar Dogecoin alabilirsiniz. Dogecoin al- sat işlemleri yine kayıt olduğunuz yatırım aracının ana menüsünde yer almaktadır. Hesabınıza para aktarırken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de aynı isim hesabından para aktarmak olacaktır. Birçok yatırım aracı size ait hesaptan para aktarılmasına onay verir. Başka bir kişinin hesabı üzerinden kripto para hesabınıza para aktarmasına izin vermeyebilir. Hesabınıza parayı yatırdıktan sonra talep ettiğiniz kadar DOGE alıp bekleyebilirisiniz ya da al-sat yapabilirsiniz. Kripto para borsasında da belirlediğiniz fiyattan alış ve satış emri verebilir aynı zamanda piyasanın çok altında DOGE’da satın alabilirsiniz. Örneğin, DOGE 100 TL ve siz 80 TL’den alış emri verdiniz. Aynı gün 80 TL’den satış emri veren bir diğer yatırımcı ile talepleriniz eşlenerek işlem yapılabilir.

BANKADAN DOGECOIN’E YATIRIM YAPILABİLİR Mİ?

Banka aracılığı ile güvenli bir şekilde işlem yaparak Dogecoin almak isteyen vatandaşların merak ettiği bankadan Dogecoin alınır mı sorusuna BDDK ile yanıt verelim. Türkiye’deki bütün bankalar BDDK bünyesinde çalıştığı için Dogecoin yatırımı için aracılık yapamazlar. Çünkü BDDK’da kripto para için herhangi bir mevduat hesap kanunu yer almamaktadır. Bu nedenden dolayı herhangi bir banka üzerinden Dogecoin al-sat işlemi şimdilik yapılamamaktadır.

ATM’DEN DOGECOIN HESABINA PARA GÖNDERİLEBİLİR Mİ?

Dogecoin’e yatırım yapmak isteyen yatırımcıların merak ettiği ATM’den kripto para hesabına para gönderilir mi sorusuna ise maalesef işlemin yapılmadığını belirtelim. ATM üzerinden gönderilen paranın gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmayacağı için bu işlem kabul edilmez. Banka üzerinden havale, EFT ya da Papara yöntemi ile gönderdiğiniz para ise kripto para borsasındaki hesabınıza yansır. Bu işlemi yaptıktan sonra size gönderilen güvenlik kodunu açıklama kısmına eklemek gerekli. Bu açıklama oldukça önemlidir.

DOGECOIN NEDEN YÜKSELİYOR?

DOGE’un son günlerde yaptığı artışın nedenlerinden birisi de meme coin’in yaşadığı DeFi gelişmesi olabileceğini analistler bildirdi. DOGE’nin tokenize edilmiş verdisonu olarak renDOGE, merkeziyetsiz finans kullanıcıları için Ethereum ağında işlem yapılmaya başlıyor.

Kripto para borsasında DeFi yatırımcılarının OpenDAO projesinden aldıkları destekle birlikte ellerindeki Dogecoin’leri kullanabileceğini aktaran analistler, bununla birlikte doların desteklediği bir sabitcoin (stablecoin) olan DOGEO’yu elde edebileceklerini açıkladı.

Ren yatırımcıları ise açıklama yaparak, önemli denetimlerin sona ermesiyle birlikte
DOGE yatırımı yapan kişilerin elindeki renDOGE’lerini teminat olarak göstererek sabitcoine çevirebileceklerini duyurdu.

Reddit’teki SatoshiStreetBets topluluğu ise DOGE’un son zamanlardaki yükselişini, GameStop‘takine (GME) benzeterek “pump” olabileceğini paylaşıyor. DOGE yükselişinin Tesla CEO’su Elon Musk’ın dile getirmesiyle birlikte arttığını vurguluyorlar. DOGE Musk’ın desteğinin ardından önemli ölçüde sıçrama yaşamıştı.

DOGECOIN NEDEN YÜKSELİYOR?

2013 yılında bir “meme token” olarak piyasaya sürülen Dogecoin (DOGE) 24 saatte gösterdiği %45’e yakın yükseliş ile fiyatını 0,013 dolara çıkardı. DOGE piyasa değeri 1.4 milyar doları aşarken, günlük ticaret hacmi 1.3 milyar doları buldu.

DOGE için yaşanan artışın arkasındaki etkenlerden biri meme coin’in yaşadığı DeFi gelişmesi olabilir. DOGE’nin tokenize edilmiş verdiyonu olan renDOGE, merkeziyetsiz finans kullanıcıları için Ethereum ağında işlem görmeye başlıyor.

DeFi yatırımcıları OpenDAO projesinin desteği ile ellerindeki Dogecoin’leri kullanarak dolar destekli bir sabitcoin (stablecoin) olan DOGEO’yu elde edebilirler. Ren yöneticileri gerekli denetimlerin tamamlanması ile kullanıcıların DOGE yatırımlarını renDOGE’lerini teminat olarak kullanarak sabitcoine çevirebileceklerini açıkladı.

Reddit’teki SatoshiStreetBets topluluğu, Dogecoin için GameStop‘takine (GME) benzer bir tavır sergiliyor. ‘Pump’ olarak adlandırılabilecek bu hareket, insanların DOGE için desteğe çağrılmasıyla başladı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın zaman zaman dile getirdiği DOGE, aldığı bu desteklerle önemli sıçramalar yaşadı.

DOGECOİN NEREDEN NASIL ALINIR?

Dogecoin satın almak için yerli kripto parami birimi borsalarında yer almanız gerekmektedir. Paribi ve Koinim gibi yerli kripto para birimi borsalarında hesap oluşturup kişişel bilgilerinizi onayladıktan sonra yatırım işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz.Hesabınıza EFT, Havale veya Papara ile para yatırıp hesabınızdaki para ile Dogecoin alabilirsiniz

Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine giriş yapın.
Yerli ve yabancı kripto para borsalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın.
Adım #3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin.
Adım #4: Dogecoin’i ilgili kripto para borsasında aratın ve satın alın.
Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine giriş yapın

Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine giriş yapın

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Tıpkı Bitcoin ve Ethereum gibi lider kripto para birimlerinde olduğu gibi Dogecoin satın almak için de bir aracı kuruma ihtiyacınız var. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, üyelik oluşturacağınız kripto para borsasının Dogecoin’i listeleyip listelemediği olacaktır.

Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın
Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Dogecoin’i listeleyen kripto para borsalarından birinde karar kıldıktan sonra burada üyelik oluşturmanız gerekiyor. Kaydolurken adınız, doğum tarihiniz ve adresiniz gibi bilgileri vermeniz istenir. Bazı borsaların doğrulama kimlik fotoğrafı gibi belgeler talep edebileceğini ve her platform için onay sürecinin farklı olacağını da unutmayın.

Adım #3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin
Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Profiliniz ayarlanıp doğrulandıktan sonra çevrimiçi cüzdanınıza para yatırarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilgili borsanın ‘Yatırma’ bölümüne gidin ve yatırmak istediğiniz tutarı girin. Banka hesabınızdan havale yapabileceğiniz gibi Papara gibi alternatif uygulamaları da kullanabilir veya doğrudan banka/kredi kartınızla işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bu seçenekler, tercih ettiğiniz kripto para borsasına göre değişiklik gösterecektir.

Adım #4: Dogecoin’i ilgili kripto para borsasında aratın ve satın alın
Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Para yatırma işleminiz tamamlandıktan sonra Dogecoin satın almaya başlayabilirsiniz. Bunun için hesabınızı oluşturduğunuz ilgili kripto para borsasında Dogecoin veya DOGE araması yapın ve miktar girdikten sonra ödeme bilgilerini onaylayın. Eğer banka/kredi kartı aracılığıyla Dogecoin satın alıyorsanız 3D güvenlik doğrulamasını tamamlayın ve işlemi sonlandırın. Satın aldığınız miktara bağlı olmak üzere belirli bir komisyonun aracı kurum tarafından alınacağını unutmayın.

Dogecoin alabileceğiniz yerli kripto para uygulamaları:
#1: Binance TR
#2: Bitexen
#3: Paribu
#4: Koinim
#5: Thodex
#1 Binance TR

Binance TR

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, geçtiğimiz dönemlerde ülkemize özel yerel borsası Binance TR’yi kullanıma sunmuştu. Binance teknolojisi ve güvenliğiyle donatılan Binance TR, Türkiye’deki kullanıcıların doğrudan banka kanalı üzerinden Türk lirası (TRY) yatırma ve çekme işlemlerini kolayca halledebilmesini amaçlıyor.

Bitexen

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

‘Kolay, güvenilir ve hızlı kripto para alım satım platformu’ iddiasıyla yola çıkan Bitexen, ülkemizin önde gelen kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. Listelediği coin sayısıyla ön plana çıkan bu platformda, Dogecoin alım satım işlemlerinizi de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Paribu

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

2017 yılında işleme açılan Paribu da Dogecoin’i listeleyen yerli kripto para borsaları arasında yer alıyor. 1,5 milyondan fazla kullanıcısı bulunan platform, günlük ortalama 800 milyon dolarlık işlem hacmiyle dikkat çekiyor.

Koinim

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

2013 yılından beri işlem vermekte olan Koinim.com, Türkiye’nin en eski kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. Platformda Dogecoin’in yanı sıra Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi diğer öncü kripto para birimleri de listeleniyor.

Thodex

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Eski adıyla Koineks, yeni adıyla Thodex, Türkiye’de FinCen MSB lisansı alan ilk kripto borsası olarak geçtiğimiz dönemlerde dünyaya açılmıştı. Ülkemizde 400 binden fazla kullanıcısı bulunan Thodex de yine Dogecoin’e ek olarak diğer pek çok popüler kripto parayı sitesinde listeliyor.

Dogecoin alabileceğiniz yabancı kripto para uygulamaları:
#1: Binance
#2: Bitpanda
#3: Kraken
#4: Bittrex
#1: Binance

Binance

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Dünyanın lider kripto para borsası Binance, dijital varlıklarda işlem yapanların ziyaret ettiği ilk platform olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe dil desteğinin de bulunduğu platformda Dogecoin’in yanı sıra yüzlerce farklı coin, farklı paritelerde listeleniyor.

Bitpanda

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Bitpanda, Ekim 2014’te kurulmuş bir Avusturya borsasıdır. Platformda çeşitli ödeme yöntemleriyle Doge ve diğer kripto para birimlerinin alınıp satılmasına imkân sağlanıyor. Tıpkı Binance gibi Bitpanda’da da Türkçe dil desteği bulunuyor.

Kraken

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

2011 yılında kurulan ABD merkezli bir kripto para borsası olan Kraken, kredi kartı veya banka havalesi yoluyla para yatırmanıza olanak sağlıyor. 7 temel para biriminin yanı sıra kripto varlıklarınızı plaforma yükleyerek işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Türkçe dil desteğinin bulunduğunu da belirtelim.

Bittrex

Dogecoin nedir, nereden alınır? DOGE yatırımı nasıl yapılır?

Bittrex, son yıllarda popülerliğini artıran ABD merkezli bir kripto para borsasıdır. DOGE / BTC paritesinin sunulduğu bu platformda, Doge satın alabilmek için Bitcoin satın almanız ya da Bitcoin yatırmanız gerekiyor. Bu nedenle yeni başlayanlar için karışık bir platform olduğu söylenebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.