Doğal Mantarlardan Günde 7 Bin TL Kazanan Bile Var

Sinop'ta doğal olarak yetişen mantarlar, vatandaşın yüzünü güldürdü. Birçok ülkeye ihraç edilen mantarlardan günde 7 bin TL kazanan bile var.

Doğal Mantarlardan Günde 7 Bin TL Kazanan Bile Var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçim kaynağının sınırlı olduğu bölgelerde vatandaşlar kendilerine çeşitli alternatifler yaratmaya devam ediyor. Bunun son örneğini Sinop’a bağlı Erfelek ilçesinde gördük. Dağlarda doğal olarak yetişen bir çok türdeki mantarı toplayarak satan vatandaşlardan günde 7 bin TL kazanan bile oluyor.

12 bin nüfusluk Erfelek ilçesinde ikamet eden vatandaşlar, son yıllarda geçimlerini doğal olarak yetişen çeşitli türdeki mantarlardan sağlamaya başladı. 12 farklı mantar türünün yetiştiği ilçede bu işi meslek haline getiren köylüler, kendileri için önemli sayılabilecek paralar kazanmaya başladı. Toplanıp temizlendikten sonra ilçedeki firmaya satılan, buradan da Avrupa ülkelerine gönderilen mantarlar sayesinde bazı vatandaşların günlük geliri 7 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

GEÇEN YIL 200 TON MANTAR İHRAÇ EDİLDİ

Doğanın kendilerine sunduğu bu imkandan sonuna kadar faydalanan vatandaşlar, hallerinden son derece memnun. Mantar veriminin metrekareye düşen yağış oranıyla orantılı olduğu ilçede, geçen yıl 200 tona yakın mantar ihraç edildi. Avrupa mutfağında önemli yer tutan mantar, ilçedeki birçok ailenin ekonomisine yıllık 20-30 bin lira katkı sağlıyor. Hatta ilçeden büyükşehirlere göç eden bazı aileler, mantar sezonunda ilçeye dönüş yaparak doğanın sunduğu bu nimetten faydalanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.