Doğa Koleji Velileri, 3 Aydır Maaş Alamayan Öğretmenlere Destek Verdi

Doğa Koleji İzmir Bornova- Evka 3 şubesi önünde toplanan veliler, 3 aydır maaş alamayan öğretmenlere destek vererek okul yönetimini protesto etti.

İzmir’deki Doğa Koleji’nde görev yapan öğretmenlerin 3 aydır maaş alamamasına tepki gösteren 70’e yakın öğrenci velisi, kampüs önünde yaptıkları basın açıklamasının yanı sıra, ‘Eğitim ticaret değil, kamu hizmetidir’, ‘Bu kolejde emek sömürülüyor’ dövizleri taşıdı.

VELİLER ÖĞRETMENLERE DESTEK VERDİ

İzmir’de 7 şubesi bulunan, İstanbul merkezli Doğa Koleji’nin Bornova- Evka 3 şubesindeki öğrencilerinin velileri, ortalama 3 aydır öğretmen maaşlarının ödenmediğini ileri sürdü. 2015’te açılan şubenin öğretmenleri, maaşlarını alamamalarına karşın, eğitim vermeye devam ediyor. Velilerin tepkileri üstüne, kolejin genel müdürlüğünden sadece, ‘okulun satışı gündemde olduğu için bekliyoruz’ açıklaması geldi. Bu açıklamadan tatmin olmayan veliler, öğrencilerin verimli eğitim alabilmesi adına öğretmenlerin yanlarında olduklarını söyleyerek, anaokulu, ilkokul ve ortaokulda ortalama 400 öğrencisi bulunan Evka 3 şubesi önünde toplandı. 70’e yakın veli, ellerinde ‘Eğitim ticaret değil, kamu hizmetidir’, ‘Bu kolejde emek sömürülüyor’ dövizlerini taşıdı.

Velilerden Elif Göksu, grup adına okuduğu basın açıklamasında, şu şekilde şeklinde konuştu:

“ÖĞRETMENLER MAĞDUR EDİLİYOR”

“Yeni nesil eğitim, felsefesiyle geleceğin dünyasının ihtiyaç duyacağı bireyleri bugünden yetiştireceğini bizlere vadeden kolej, öğrencilerimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz ile çalışanlarını bir süredir mağdur ediyor. Ortalama 3 aydır başka hiçbir geliri olmayan öğretmenlerimizin maaşlarını ödemiyor. Maaş alamamalarına karşın öğretmenler, yaşadıkları sıkıntıları çocuklarımıza yansıtmamaya çalışarak derslere girmeye devam ediyor. Lakin tüm fedakarlıklarına karşın maaşlarını ne zaman alacakları ise halen belirsizliğini koruyor. Bu sebeple yanıtlanmasını beklediğimiz soruları bir defa de sizlerin huzurunda tekrar soruyoruz. Aylardır satılacağından bahsedilen okulun satışı, neden yapılmıyor? Satış işleminin gerçekleşmemesi vaziyetinde okul yönetimi, Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan ortalama 83 bin öğrenci ve 10 binden fazla çalışanın mağdur olmaması için hangi önlemleri aldı? Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu mağduriyetleri görmek adına herhangi bir önlem ya da tedbiri var mı? Hem öğretmenlerimizin, hem ülkenin yarını çocuklarımızın, hem velilerin daha çok mağduriyet yaşamaması için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere alakalı bütün kurum ve kuruluşların bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz.. Öğretmenlerimizin ve kurum için emek veren çalışanların maaşlarının bir an önce ödenmesini istiyoruz. Bir süredir ülke gündemini meşgul eden okulun artık asli görevi olan eğitime odaklanmasını temenni ediyoruz.”

‘ÇOCUKLARIMIZIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU’

Kızı 8’inci sınıfta okuyan Murat Ayık, “Kızım sınava girecek bu sene. Bu yaşananların onu nasıl bir ruh haline getirdiğini herkes tahmin edebiliyordur. Hükümet’ten ricam, özel eğitim kurumlarının bütçelerini bakanlık denetlemeli. Biz paralarımızı peşin ödedik. Bu paralar nereye gitti? Ciddi bir rakam. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi 13 milyar TL, bu okulların toplam geliri tahminimce 6-7 milyar TL. Bu paraların nereye gittiğinin denetlenmesi gerekir. Lütfen bu olaya el atılsın. Öğretmen, öğrenci, veli mağdur. Bu okulun sahibinin ticari sıkıntıları, bizim ödediğimiz paralara kadar yansımış vaziyette” diyerek konuştu.

Kolejin 6’ncı ve 8’inci sınıfında çocukları eğitim gören veli Metin Yılmaz, “Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Ben çocuklarımı hangi okula götüreceğim? Bu aşamadan sonra diğer okullarda uyum sağlayabilirler mi? Bütün arkadaşlarımız mağdur vaziyete düşüyor. Devlet kurumlarımızın bu problemi bir an önce çözmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bir başka veli Bekir Eronat ise şunları belirtti:

“Adalet ve eğitim devletin öncelikli konuları. Burada hem adalet çiğneniyor, hem de çocukların eğitim hakkı ellerinden alınıyor. Devlet yeri geldiği zaman otomobilin cam filmleri hakkında bile açıklama yapıyor. Burada 65 bin öğrenci, veliler ve çalışanlarla beraber 500 bin mağdur var. Ama herkesin kulakları tıkalı. Buna mutlaka el atılması gerekir. Bu şakaya gelecek bir konu değil, eğitimden bahsediyoruz.”

Açıklamanın sonrasında veliler okulun önünden ayrıldı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı