Dizel otomobillerin satışları Türkiye’de düşüşe geçti

Dizel otomobillerin satışları ve dizel yakıt kullanımı Türkiye’de geçen yıla oranla yüzde 54 düşüş gösterdi. Bununla birlikte global pazarda ün kazanan BRC firmasının fabrika çıkışlı LPG’li, yani tüplü araçlar üretmesi benzinli araçların satışlarını bir hayli artırdı.


Dizel otomobillerin satışları Türkiye’de düşüşe geçti

Ekonomide yaşanan sorunlar sebebiyle en büyük sıkıntılardan birisini petrol fiyatlarında yaşamaya başladık. Türk parasının değer kaybetmesi ve döviz karşısındaki kararlı olmayan duruşu sebebiyle ülkeye giren ham petrolün varil fiyatında çok ciddi zam oldu. Bu zamlardan sonra ise hepimizi şaşırtan bir tablo oluşarak dizel ve benzin fiyatları eşit bir hale geldi. Eskiden dizel arabanın daha az yaktığı ve bu sebeple daha çok satıldığını söylüyorduk ama artık durum tersine döndü.

YÜZDE 54 ZARARA UĞRADI

Türkiye’de geçen yılın Mart ayında satılan dizel araç sayıları ve aynı zamanda alınan dizel yakıt, bu yıl yüzde 54 azalış gösterdi. Buda vatandaşın dizele olan ilgisini azalttığını gösterdi. Dizel araçların eskisi kadar tercih edilmemesinin sebeplerinden bir tanesi ise benzin fiyatları ile eş değer olmasıdır. Hem insana hem de dünyaya zarar veren dizel araçların kullanımı Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli aracı çıktığında çok daha ciddi bir düşüş gösterecek.

BRC FİRMASI HER MARKAYLA ANLAŞMA YAPTI

Global pazarda çok ciddi büyüme gösteren markalardan bir tanesi olan BRC, oto gaz sistemleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar sürekli artış gösteriyor ve marka dünyanın en büyük otomobilleri ile anlaşmalar yapıyor. 70’den fazla ülkede olan BRC, büyük markaların fabrika çıkışlı gazlı araçlar üretmesini sağlıyor. Bazı markalarla anlaşarak kendi üretim alanını fabrikaya sokan BRC, bazı markaların araçlarını alarak tüp sistemini yerleştiriyor ve sonra tekrar markaya gönderiyor.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

ABD’den Türkiye hamlesi! Çelik ihracatında vergi indirimi

ABD’den Türkiye hamlesi! Çelik ihracatında vergi indirimi

ABD yetkililerinden verilen bilgiye göre Türkiye'ye yapılan çelik ihracatından artık yüzde 25 vergi alınacak. İhracat vergisi önceden yüzde 50'ydi. Bakan Pekcan, konuya ilişkin değerlendirmeler yaparak, ABD'nin kararına ilişkin konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.