Diyet Sırasında Yapılan En Büyük Hatalar

Günümüz toplumunda hemen hemen herkes en az bir kere diyet yapmayı denemiş, bazısı başarılı, bazısı ise başarısız olmuştur. Peki, diyet yaparken hangi hataları yapıyoruz? Nelerden uzak durmalıyız?

Pazartesi günleri başlayan diyet serüvenleri genellikle ya bir çikolataya ya da bir hamburgere kurban ediliyor. Yazılı ve programlanmış olan diyetler, teoride her ne kadar kolay ve uygulanabilir olarak gözükse de, pratikte uygulanabilir olmuyor. Yine de birçok insan, diyetisyenlerin kontrolünde ya da internetten buldukları diyetlere başlıyor. Peki, hangi hatalar sıkça yapılıyor ve nelerden uzak durmalıyız?

VÜCUDU UZUN SÜRE AÇ BIRAKMAK

Diyet yapanların en sık düştüğü hatalardan birisi, vücutlarını uzun süre aç bırakmak. Vücudumuz yemek yedikçe, sindirebilmek için çalışmaya devam eder ve kalori yakar. Vücudu uzun süre aç bırakmak, metabolizmanın yavaşlamasına ve kalori yakımının azalmasına neden olur. Vücudu uzun süre aç bırakmak yerine, düşük kalorili yiyeceklerle ara öğünler tüketilmeli.

SU ÖDEM YAPIYOR SANMAK

Birçok diyet yapan insan, bol su tüketimi sonucu vücutlarının ödem yapacağını ve kilolu gözükmeye devam edeceğini düşünüyor. Ancak su içmek belki de tüm diyetlerin en temel kuralı olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü su içmek metabolizmayı, hızlanmış bir metabolizma da yağ yakımını hızlandırır.

PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENMEMEK

Protein ağırlıklı beslenmek, son dönemlerin en gözde diyeti olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan insanlar bu diyet tarzını, sadece proteinle beslenmek olarak algılıyor. Aksine, içerisinde protein olan her besinde, karbonhidrat da bulunuyor. Protein ağırlıklı beslenirken vücut, sanılanın aksine karbonhidratsız kalmıyor.

TARTIYLA ARKADAŞ OLMAK

Diyete başlanılan günden itibaren insanlar sabah akşam tartılma hatasına düşüyor. Bu durum verilen birkaç gram üzerine, kendini ödüllendirme psikolojisi yaratıyor. Uyguladığı yöntemler sayesinde kilo verdiğini gören insanlar, “Nasıl olsa istediğim zaman kilo verebiliyorum” algısına düşerek, yapılabilecek en büyük hatayı yapıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı