adplus-dvertising

Diyarbakır’da 13 yaşındaki yazılımcı kendi yazışma uygulamasını kurdu

Diyarbakır’da yaşayan 13 yaşındaki Mehmet Agit Yiğit, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ı örnek alarak kendi yazışma uygulamasını kurdu.
Takip et
Diyarbakır’da 13 yaşındaki yazılımcı kendi yazışma uygulamasını kurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyarbakır’da yaşayan 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Mehmet Agit Yiğit, 8 yaşından beri yazılıma ve kodlamaya merak saldı. Oyunlar oynayan Yiğit, oyunların yapılışını merak ederek kendi oyununu kurdu. Bununla yetinmeyen Yiğit, yerli yazışma uygulamasını Statüschat’i yaptı. Birçok proje yapıp ret alan Yiğit, hayallerinden vazgeçmeyeceğini ve Selçuk Bayraktar gibi teknolojide imalat temin etmeyi hedeflediğini belirtti.

Diyarbakır’da 13 yaşındaki yazılımcı kendi yazışma uygulamasını kurdu

Yiğit, çok oyun oynadığını ve oyunların nasıl yapıldığını merak ettiğini, bununla beraber internette incelemeler yapıp yazılım serüveninin başladığını belirtti. Hedefinin yazılım mühendisi olmak olduğunu ifade eden Yiğit, “İlkokuldan beri uğraşıyorum. Görme engelliler için sensörlü ayakkabı, doğru ağaçlandırma ile alakalı projeler, robotikle alakalı yarışmalara katıldım. Kendi mesajlaşma uygulamam olan Statüschat’i geliştirdim. Korona virüs yayılınca insanlar temastan kaçınıyor. Yaklaşınca açılıyor, çöpünü attıktan bir müddet sonra kapanıyor. Yerli WhatsApp uygulaması diyeceğimiz mesajlaşma uygulamam Statüschat’i neredeyse bir senedir geliştiriyorum. Play Store’ye attım ancak kabul edilmedi. İzinlerle alakalı bir sıkıntı çıktı sanırım. Onun için görüntülü arama özelliğini kaldırdım ve tekrar yayınladım. Tekrar reddedildi onun için çalışmalarımı hala sürdürüyorum” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da 13 yaşındaki yazılımcı kendi yazışma uygulamasını kurdu

“Uygulamayı deneme maksatlı aile içinde kullanıyoruz”

Uygulamayı deneme maksatlı aile içinde kullandıklarını aktaran Yiğit, “Test etmek maksadıyla aynı zamanda güvenlik açısından da açığını bulmaya çalışıyorum. Hedefim bu uygulamayı yaymak. Ülkemizden de bu şekilde dehaların çıkacağını göstermek. Beyin göçünün de önüne geçmek istiyorum. Esas hedefim Oxford Üniversitesinde okumak. Ülkeden de şu anda örnek aldığım kişi Selçuk Bayraktar. Onun gibi ülkemize hizmet etmek istiyorum teknoloji açısından. TEKNOFEST ve TÜBİTAK’a projelerimi gönderdim, ne yazık ki bir netice alamadım. Hangi kapıya gitsem üzerime kapattılar. Olumsuz yanıt almama karşın hayallerimden vazgeçmiyorum. Daha çok geliştirmeye çalışıyorum. Babam oto sanayide çalıştığı için otomobillere da alaka işittim. Ondan dolayı bende uçan otomobil fikri de oluştu” dedi.
Anne Adile Yiğit ise oğlunun küçüklüğünden yazılıma ve teknolojiye hevesi olduğunu dile getirdi. Yiğit, “Araştırıp araştırmayı seven biri. Kafasına koyduğunu yapıyor. Anne babası olarak arkasındayız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.