Diyarbakır, Van ve Mardin Belediyelerine Kayyum Atandı

Bu sabah saatlerinde HDP'li 3 belediyeye kayyum atandı. Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediye başkanları görevden alındı, yerine il valileri başkan vekili olarak atandı.

İçişleri Bakanlığı aldığı yeni bir kararla Diyarbakır, Van ve Mardin illerinin belediyelerine kayyum atadı. Düzenlenen operasyonla HDP’li olan belediye başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı. Yapılan düzenleme ile Diyarbakır’da Selçuk Mızraklı, Van’da Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin’de Ahmet Türk görevden alındı. Başkanların görevden uzaklaştırılmasının ardından polis ekipleri belediye binalarında arama yapıyor.


Görevden alınan belediye başkanlarının yerine ilde görev yapan valiler başkan vekili olarak atandı. Alınan karara göre Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve Diyarbakır Valisi Basri Güzeloğlu başkan vekili oldu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Alınan kararla görevlerinde alınan belediye başkanları için İçişleri Bakanlığı yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre belediyelerde yürütülen faaliyetlerde devletin bütünlüğünü bozacak faaliyetler yürütüldüğü bu nedenle de kayyum atandığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın ise şu şekilde: “Son yıllarda teröre karşı yürütülen kararlı mücadele sonucunda büyük bir acziyete düşen PKK/KCK terör örgütü ve uzantıları; bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkanlarını illegal amaçlar için kullanmışlardır.Anayasa ve kanunlarda görev ve sorumlulukları tanımlanan, Devletin bütünsel organizasyonunun bir parçası ve temel görevi vatandaşların mahalli ve müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak olan bazı belediyeleri terör faaliyetlerinin desteklenmesi için militan kaynağı, mali kaynak ve araç-gerecin temin edildiği lojistik merkezlere dönüştürmeye çalışmışlardır. Hatta bu belediyeleri ülkemizin diğer bölgelerinden ayrı bir yönetim modelinin parçası haline getirmeye çalışarak Anayasamızın 3. maddesinde açıkça tanımlanan, ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden bir araç olarak kullanmışlardır. ”


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı