Diyanet’in Cuma hutbesi açıklandı! 10 Eylül 2021 hutbesinde ne var?

Diyanet İşleri Başkanlığı 10 Eylül 2021 tarihli Cuma hutbesinin konusunu paylaştı. Yeni haftada hutbenin konusu Cuma namazı olarak seçildi, hutbe başlığı ise “Cuma namazı: haftalık buluşmamız” olarak duyuruldu. İşte bu haftanın Cuma hutbesi ve içerisinde yer verilen ayrıntılar…
Takip et
Diyanet’in Cuma hutbesi açıklandı! 10 Eylül 2021 hutbesinde ne var?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cuma namazı kılacak olan kişilere okunacak hutbede ayrıntılar paylaşıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan hutbede Cuma namazı ile alakalı bilgilere yer verilecek. İşte Cuma hutbesinin hepsi ve içeriğinde yer verilen ayrıntılar…

CUMA NAMAZI: HAFTALIK BULUŞMAMIZ

Muhterem Müslümanlar! Gene bu şekilde bir Cuma günüydü. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), meşakkatli hicret yolculuğunun sonunda Medine’ye yaklaşmıştı. “Rânûnâ” denen yere vardığında ise öğle vakti girmişti. Allah Resûlü (s.a.s), coşkuyla kendisini karşılamaya gelen müminlere orada hutbe irad etti ve ilk Cuma namazını kıldırdı.

Hicret sırasında gerçekleşen bu hadiseyle beraber Cuma günü, Müslümanların bir araya geldikleri haftalık bayram günü olarak tespit edilmiş oldu. Bizler de o günden beri her Cuma, büyük bir sevinç ve heyecan yaşıyoruz. Zira Cuma, haftalık dirilişimize vesile olan müstesna bir gündür. Gündelik meşgalelerden, dünyevî kaygılardan sıyrılıp Rabbimizin huzuruna duruşumuzun ismidir. Duaların geri çevrilmeyeceği bilinciyle Allah’a yakarışın, kulluk ahdimizi yenilemenin vaktidir.

Aziz Müminler!

Bugün yerine getirmemiz gereken en mühim sorumluluk, Cuma namazını eda etmektir. Hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şu şekilde buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.”

Rabbimizin bu ayetine gönülden bağlı müminler, dünyevî her türlü meşguliyeti terk ederek Cuma namazına hazırlanır. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’i örnek alarak mümkünse gusleder. Güzelce abdest alır. Giysisinin temiz olmasına özen gösterir. Hoş kokular sürünür. Camiye vardığında, ibadetin ruhuna uygun davranır. Safların düzgün olmasına riayet eder. Gürültü yapmaktan, kardeşlerini rahatsız etmekten kaçınır.

Cuma hutbesini, ibadet şuuruyla, sessizce ve can kulağıyla dinler. Zira hutbe, Cuma namazının bir şartıdır. Hutbe sırasında konuşmak, cep telefonuyla ya da başka şeylerle meşgul olmak, hutbenin özünden uzaklaşmaya ve sevabından mahrum kalmaya neden olur. Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in ikazı gayet açıktır: “Cuma günü imam hutbe okurken konuşan arkadaşına ‘Sus!’ bile desen, hatalı bir iş yapmış olursun.”

Değerli Müslümanlar!

Dinen geçerli bir mazereti olmadığı halde Cuma namazını ihmal etmek büyük bir günahtır. Allah Resûlü (s.a.s), bu konuda ümmetini şu şekilde uyarmaktadır: “Her kim önemsemediğinden dolayı Cuma namazını üç kez terk ederse kalbi mühürlenir.”

Öyleyse, güneşin doğduğu en hayırlı gün olan Cuma’nın feyiz ve bereketinden istifade edelim. Bugünü hep beraber Allah’ı anıp O’na ibadet etmeye, kardeşlik bağlarımızı güçlendirmeye vesile kılalım. Çocuklarımızı sevgiyle Cuma namazına alıştıralım, gençlerimizi Cumanın huzuruyla buluşturalım. Asr-ı saadette olduğu gibi her Cuma ailece camiye koşalım. Hutbemi Sevgili Peygamberimizin şu hadisiyle bitiriyorum: “Kim güzelce abdest alır, Cumaya gelir ve hutbeyi can kulağıyla dinlerse, o Cuma ile gelecek Cuma arasındaki günahları affolunur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.