Diyanet’in aşı fetvası! Aşı yaptırmamak kul hakkına girer..

Diyanet, koronavirüs döneminde en çok yöneltilen sorulardan birine cevap verdi. Aşı yaptırmamak kul hakkına girer mi? sorusuna verilen cevap Salgında aşı olmamak kul hakkı ihlalidir. Bir Müslüman, hastalığa karşı lüzumlu tedbilerin alınması kavramında üstüne düşeni yapmakla yükümlüdür” oldu.
Takip et
Diyanet’in aşı fetvası! Aşı yaptırmamak kul hakkına girer..
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Salgın hastalıklara karşı aşı yaptırmamanın kul ve kamu hakkı olarak” değerlendirildiğini ifade etti.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Haksız yere bir cana kıymak yasaklandığı gibi bir insana yaşam vermek tüm insanlara yaşam vermek gibi değerlendirilmiştir. İnsanların kendilerini kendi elleriyle tehlikeye atmaması emredilmiştir.

“MÜSLÜMANLAR ÜZERLERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

Her hastalığın mutlaka şifasının oluşturulduğunu bildiren Hz. Peygamber (s.a.s.) öte yandan “Tedavi olun ey Allah’ın kulları!” buyurarak tedavinin önemine de dikkat çekmiştir. Sağlık otoritelerince “salgın” olarak ilan edilen bir hastalığa karşı lüzumlu önlemlerin alınması ve lüzumlu tedavilerin uygulanması noktasında Müslümanlar üzerlerine düşen görevi yapmakla dinen mesuldürler.

“TEDBİRLERE UYMAMAK KUL VE KAMU HAKKI İHLALİ OLUR”

Bilimsel usullere uygun olarak üretilen, alanında uzman hekimlerce salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu söylenen aşıların kullanımı dinen de uygundur. Buna göre toplum sağlığını tehlikeye atacağı konusunda galip zan bulunan vaziyetlerde lüzumlu önlemlere uymamak, kul ve kamu hakkı ihlali olur.

“BÜTÜN TEDBIRLERE BAŞVURULMASI GEREKİR”

Şu halde bir Müslüman, öncelikle ruh ve beden sağlığını birtakım hastalık ve rahatsızlıklara karşı korumalı ve bunun için elinden gelen her türlü engelleyici tedbire başvurmalıdır. Gerek kendisinin gerekse öbür insanların sağlığını tehlikeye atacak tutum ve davranışlardan sakınması Müslüman bireyin mühim görevlerinden biridir”

“BÜYÜK BİR VEBAL”

Özellikle hastalığı bulaşıcı ise yayılmasının ve başka insanlara bulaşmasının önüne geçilmeli. Bu konuda ihmalkâr davranıp kendimize ve başkalarına zarar vermek, kul ve kamu hakkının ihlal edilmesi olup büyük bir vebaldir. Zira dinimizde kişinin kendisine de başkalarına da zarar vermesi yasaklanmıştır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.