Diyanet Televizyonları Denetleyecek

Diyanet İşleri Başkanlığı yeni yayın yönetmeliğini yayımladı ve bu bağlamda ‘radyo ve televizyon yayınları inceleme komisyonu’ kuruldu.

Diyanet yayımladığı yeni yönetmelik ile 2012’de çıkarılan yönetmeliği yürürlükten kaldırdı. Yeni yönetmelikte amaç, “Toplumu din konusunda aydınlatmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılacak Türkçe, yabancı dil ve lehçelerde basılı, süreli, sesli, görüntülü ve dijital yayınların hazırlanması, incelenmesi, işlenmesi ve basılması ile ilgili usul ve esasları belirlemek.” olarak açıklandı.

İNCELEME KOMİSYONU KURULDU

Eski yönetmelikte olan ‘sesli ve görüntülü yayın komisyonu’ yerine, yeni yönetmelikte ‘radyo ve televizyon yayınları inceleme komisyonu’ kuruldu. Eski yönetmelikteki komisyonun görevleri yeni komisyonda genişletildi. Genişleyen kapsam ile birlikte komisyon ‘Başkanlıkça (Diyanet) veya kamu kurum ve kuruluşları ile prodüksiyon firmalarınca hazırlanan/hazırlattırılan yayın, proje ve eserlerin incelemesi’ de yapacak. Eski yönetmelikte ise ‘Diyanet tarafından hazırlatılacak proje, sinopsis veya senaryolar ile sesli ve görüntülü eserlerin ön incelemesini yapmak’ olarak geçiyordu.

Yönetmelik ile “radyo ve televizyon yayın kurulu” da oluşturuldu. Kurul, radyo ve televizyon inceleme komisyonundan gelen proje ile programların radyo ve televizyonda yayımlanıp yayımlanmayacağına karar verecek.

PROGRAMLARI YAYINDAN KALDIRABİLECEK

Kurul, yayın dönemi içerisinde yayımlanan programların içerik, bölüm sayısı, izlenebilirlik ve sunucu performanslarını değerlendirerek format, içerik, sunucu değişikliği ile programların devamına ya da yayından kaldırılmasına da karar verecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı