adplus-dvertising

Diyanet, Ramazan’da camilerde uyulması istenen kuralları açıkladı!

Diyanet, Ramazan ayı boyunca camilerde ibadet esnasında uyulması gereken kurallarla ilgili müftülüklere talimat gönderdi.
Takip et
Diyanet, Ramazan’da camilerde uyulması istenen kuralları açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyanet İşler Başkanlığı, ramazan ayında uyulacak Kovid-19 önlemleri, camilerde yapılacak ibadetler ve din görevlilerinin uyması gereken kurallara ilişkin il müftülüklerine talimatname gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzalı talimatnamede, 2021 senesi ramazan ayının temasının “Şifa Ayı Ramazan” olarak tespit edildiği bildirildi.

İŞTE ALINAN KARARLAR

Bütün dünyada ve Türkiye’de etkisini devam ettiren salgının, bir taraftan ruhu bunaltırken öbür yandan da insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği vurgulanan talimatnamede şu ifadelere yer verildi:

“Bu Şekilde bir dönemde ramazan ayı, orucuyla, Kur’an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmaktadır. Bu bağlamda ramazan ayı boyunca bu ayın ruh ve beden sağlımıza olan katkılarına, bireysel ve toplumsal faydalarına dikkat çekilecek, toplumun tüm kesimlerinde bir farkındalık yaratılmaya çalışılacaktır.”

Talimatnameye göre, ramazan ayı münasebetiyle yürütülecek hizmetlerde Din Hizmetleri Uygulama Genelgesi’nin 23’üncü maddesinde söylenen hususlara riayet edilecek.

Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecek.

MÜFTÜLÜKLERCE TAKİP EDİLECEK

Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak. Camilerde mukabele programları hazırlanacak, bütün cami görevlileri mutlaka mukabele okuyacak ve müftülüklerce icrası takip edilecek.

TEMİZLİK VE CAMİ ADABIYLA İLGİLİ HASSASİYETLERE DİKKAT EDİLECEK

İtikafa girmek isteyenler için müftülüklerce tespit edilecek camiler itikaf için hazırlanacak. İtikaf süresince alakalı kişiler Kovid-19 salgın hastalık önlemleri kapsamında temizlik ve cami adabıyla alakalı lüzumlu hassasiyetlere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirilecek.

Başkanlık tarafından, Kovid-19 hakkında cami ve mescitlerde alınan temizlik, maske ve mesafe kuralları başta olmak üzere tüm önlemlere azami riayet edilecek.

Salgın hastalığın seyrine göre yerel vaziyet ve özel koşullar dikkate alınarak manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin sosyal medya olanakları kullanılarak sürdürülmesine özen gösterilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasına muhatap olan vatandaşların ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde eda etmeleri konusunda uyarı ve bilgilendirmelere devam edilecek.

VATANDAŞLAR UYARILACAK

Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması, musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlar uyarılacak.

Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacak. Ramazan ayı boyunca mecburi haller dışında, cami görevlilerine senelik izin kullandırılmayacak.

Ramazan ayında yürütülecek hizmetler, salgın hastalığın seyri dikkate alınarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda müftünün teklifi, mülki amirin onayıyla uygulamaya konulacak.

CAMİLERDE İFTAR VERİLMEYECEK

Salgın sebebiyle açıklanan güncel önlemler dikkate alınarak camilerde toplu iftar yemekleri verilmeyecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde, vatandaşların yürüme mesafesindeki cami ve mescitlerde cemaate iştiraki konusunda alakalı kurumların alacağı kararlar doğrultusunda hareket edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.