adplus-dvertising

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bu sene asgari fitre miktarı 40 lira

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,“Herkes kendi olanağına göre fitresini tespit edebilir. Ama asgari bu yıl 40 lira olarak tespit ettik. 40 liranın altına düşmemesi gerekir” şeklinde konuştu.
Takip et
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bu sene asgari fitre miktarı 40 lira
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TRT 1 yayımlanan “Ramazan Sevinci” programının konuğu oldu.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Serdar Tuncer’in sunuculuğunu yaptığı programda, Ramazan ayına ve Diyanet İşleri Başkanlığının bu ayda yürüttüğü hizmetlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Ramazan ayının hediyelerinden birisinin oruç olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Oruç, müminler için bir kalkandır. Oruç kötülüklere, günahlara karşı kalkan. Oruç aynı zamanda, “İslam beş şey üstüne bina edilmiş” hadis-i şerifinde sayılan ibadetlerden birisidir. Bu ibadeti bize getiren Ramazan ayıdır” şeklinde konuştu.
Başkan Erbaş, Ramazan ayının öncüsünün teravih namazı olduğunu söyleyerek, “Ramazan ayının en büyük hediyelerinden birisi, 2 senedir hasret kalmış olduğumuz teravih namazlarıdır. Dün gece büyük bir coşku ile tüm camilerimizde teravih namazı ile Ramazan ayını karşıladık. Dün gece biz de Ayasofya’daydık. Ayasofya’da 88 sene sonra teravih namazı kıldık. Biz aslında başka camilerimizde 2 senelik hasreti giderdik ama Ayasofya 88 senelik hasretini gidermiş oldu elhamdülillah. Buradan milletimize çağrım, davetim teravih namazlarını çocuklarımızla, gençlerimizle şenlendirelim” diyerek konuştu.
“Fitre miktarı asgari 40 TL”

Sahur ve iftar sofralarında aile fertlerinin bir araya gelmesinin aile birliğine katkı sağladığını dile getiren Başkan Erbaş, “İftar sofraları mütevazi olmalı. Yoksul, fakir, garip gureba insanlarımızla birlikte eğer iftarı yapabiliyor isek makbul iftar budur. Ramazan ayı aynı zamanda yoksul fukaranın, garip gurebanın görüp gözetilmesi gereken mühim bir aydır ve bizi uyarır” ifadelerini kullandı.
Başkan Erbaş, fitreyle alakalı olarak Din İşleri Yüksek Kurulunun tespit ettiği miktarın asgari miktar olduğunun altını çizerek, “Herkes kendi olanağına göre fitresini tespit edebilir. Ama asgari bu yıl 40 lira olarak tespit ettik. 40 liranın altına düşmemesi gerekir. Dolayısıyla üst sınırı yok. Varlıklı insanlarımız, zengin insanlarımız ne kadar çok verebilirse o kadar çok sevap alacaklardır” dedi.

“Müslüman iyilikle meşgul olmalı, kötülükten uzak durmalı”

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Ramazan ayı için “Ramazan ve Doğruluk” temasını tespit ettiklerini dile getiren Başkan Erbaş, şu şekilde devam etti:

“Peygamber Efendimize ashaptan birisi geliyor diyor ki, “Ya Resulallah bana öyle bir tavsiyede bulun ki başka bir şeye ihtiyacım kalmasın.” Efendimiz, “Allah’a inandım de ve dosdoğru ol” diyor. Bir gün Efendimiz,Hud Suresi beni ihtiyarlattı, dediğinde ashab-ı kiram, “Yâ Resulallah, nedir Hud Suresi’ndeki sizin ihtiyarlamanıza sebep olan o emir?”, “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” ayet-i kerimesi. Biz Fatiha Suresi’nde günde 40 kez, teravih namazını da üstüne koyarsanız 60 kez ne diyoruz? Ya Rabbi bizi sırat-ı müstakime ulaştır.” Yani en dosdoğru yol demektir. Efendimiz, bir gün ashabına gene tavsiyelerde bulunurken, tabii onların şahsında tüm insanlara tavsiyelerde bulunuyor, buyuruyor ki. “Doğruluktan ayrılmayınız. Doğruluk iyiliğe götürür iyilikte cenneti götürür. Kişi doğru söyleye söyleye doğru söylemeye alışır ve Allah indinde doğrulardan yazılır. Yalandan sakınınız, aman ha yanına yaklaşmayın. Çünkü yalan kötülüğe götürür. Kötülük cehenneme götürür. Kişi yalan söyledikçe yalana alışır ve Allah indinde yalancılardan yazılır” buyuruyor. İslam’ın en büyük hedeflerinden birisi, yeryüzünde iyiliği yaymak, kötülükten insanları alıkoymaktır. Kur’an ı Kerim’in de en mühim ilkelerinden birisi, İyiliği emretmek, kötülükten men etmektir. Doğruluk iyiliğe, yalan kötülüğe götürüyor. Müslüman da iyilikle meşgul olmalı, kötülükten uzak durmalı.”

Müminlerin alameti doğruluktur”

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de Hazreti Peygamber için, “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik” buyurulduğunu hatırlatarak, “Peygamberimizin insanlık için getirmiş olduğu tüm değerler bir rahmettir. Dolaysıyla Peygamber Efendimizi iyi tanımaya çalışalım. O insanlık için en güzel örnektir. Doğruluk, Peygamber Efendimizin insanlığa kazandırdığı ve ısrarla tavsiye ettiği hasletlerden birisidir. Müminlerin alametinin doğruluk, münafıkların alametinin de yalan olduğunu belirtiyor. Konuştuğu zaman yalan söyler münafıklar, söz verdiği zaman sözünde durmazlar, kendisine bir şey emanet edildiği zaman emanete ihanet ederler. Dolayısıyla Müslümanlar, münafıklık alameti olan yalandan, emanete ihanetten ve sözünde durmamaktan uzak olmalılar” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.