adplus-dvertising

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ’70 bin camimizde kitaplığımız, kütüphanemiz var’

Kütüphaneler Haftası münasebetiyle Ankara’da gerçekleştirilen Yazma Eser Restorasyon Sergisi’nin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “70 bin camimizde kitaplığımız, kütüphanemiz var” şeklinde konuştu.
Takip et
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ’70 bin camimizde kitaplığımız, kütüphanemiz var’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından Kütüphaneler Haftası münasebetiyle Ankara’da gerçekleştirilen “Geçmişten Geleceğe Taşıyoruz” adlı “Yazma Eser Restorasyon Sergisi”nin açılışını yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Kütüphanesinde gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sergide yazma eserlerin dijital ortamda sergilenmiş olmasının mutlu ettiğini belirtti.

“Medeniyetimizin en temel unsuru ilimdir, irfandır, bilgidir, hikmettir”

Başkan Erbaş, kütüphanelerde kitap sayılarını artırarak gençlere ve çocuklara daha çok hizmet etmek istediklerini söyleyerek, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kütüphanemizin kitap sayısını gittikçe artırmaya gayret ediyoruz. Kitap bastırma noktasında hem Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları hem TDV yayınları olarak kitap çeşitlerini gittikçe artırmaya gayret ediyoruz. Biz biliyoruz ki medeniyetimizin en temel unsuru ilimdir, irfandır, bilgidir, hikmettir” diyerek konuştu.

Başkan Erbaş, Ramazan ayının İslam alemi için, tüm insanlık için hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Daha fazla gencimizin, daha çok çocuğumuzun kütüphaneleri gezmesini böyle zengin medeniyet birikimlerimizi sergi salonlarında gezerek Ramazan boyunca istifade etmelerinin çok mühim olduğunu düşünüyorum. Gönlüm istiyor ki her camimizin uygun bir yerinde böyle sergiler yapalım, kitaplar sergileyelim, camilerimizin kitaplıklarını, kütüphanelerini artıralım.”

“Medeniyet birikimimizi ortaya koyan bu sergilere daha fazla önem vermeliyiz”

70 bin kadar camide kitaplık ve kütüphane olduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, “İnşallah bütün camilerimizde cemaatimizin, gençlerimizin, çocuklarımızın istifade edebileceği kütüphaneleri, kitaplıkları kurmak nasip olur. Bunun için gayret ediyoruz. Çünkü bilgi varsa, ilim varsa Müslümanlar inancını daha özellikli yaşarlar, daha bilinçli Müslümanlar oluruz. Hepimiz kitaba, böyle medeniyet birikimimizi ortaya koyan sergilere daha fazla önem vermek vaziyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

“16 bin yazma eseri dijital ortama aktardık”

Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt ise Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 16 bin tane yazma eserin mevcut olduğunu söyleyerek, bu eserlerin dijital ortama aktarıldığını ve vatandaşın kullanımına açtıklarını belirtti.

Konuşmaların sonrasında Başkan Erbaş, kurdele keserek serginin açılışını yaptı. Restorasyonu tamamlanan 30 tane asırlık kitabın resimlerinin sergilendiği sergiyi gezen Başkan Erbaş, eserler hakkında bilgi aldı.
Daha sonra Başkan Erbaş, yazma eserlerin restorasyonunun yapıldığı atölyeye ziyarette bulunarak, çalışanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

‘Yazma Eser Restorasyon Sergisi,’ Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Kütüphane Sergi Salonu’nda 31 Mart tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.