Diyanet Cuma hutbesini paylaştı! 20 Ağustos 2021

20 Ağustos 2021 tarihli Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı. Yeni haftada Cuma namazına katılacak olanlara okunacak hutbenin başlığı “Müslüman işini sağlam ve güzel yapar” olacak. İşte bu hafta namaza katılacak olanlara okunacak olan Cuma hutbesinin hepsi…
Takip et
Diyanet Cuma hutbesini paylaştı! 20 Ağustos 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

20 Ağustos 2021 Cuma hutbesi ile alakalı Diyanet’ten açıklama geldi. Diyanet yaptığı açıklamada hutbeyi paylaştı. Bu hafta hutbede Müslüman kimsenin yaptığı işin sağlam ve güzel olmasından bahsedilecek.

MÜSLÜMAN İŞİNİ SAĞLAM VE GÜZEL YAPAR

Muhterem Müslümanlar! Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şu şekilde buyuruyor: “Yaptığınız işi güzel yapın; Allah işini güzel yapanları sever.”

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şu şekilde buyuruyor: “Allah Teâlâ, birinizin yaptığı işi en iyi biçimde yapmasından memnun kalır.”

Değerli Müminler!

Yüce dinimiz İslam, yaptığımız her işin hakkını vermemizi emretmiştir. En sağlam ve en güzelini yapma gayreti içinde olmayı tavsiye etmiştir. Özensiz yapılan işleri, ibadetleri, tutum ve davranışları makbul saymamıştır.

Aziz Müslümanlar!

Rabbimize kul olmanın gereği olarak her birimiz öncelikle İslam’ı güzel yaşamakla mükellefiz. İslam’ı güzel yaşamak, Rabbimizi görüyormuşçasına bir yaşam sürmektir. Allah ve Resûlü’nün bize öğrettiği prensipleri içtenlikle kabul etmek ve tam bir teslimiyetle uygulamaya çalışmaktır. İnançta tevhidden, ibadette ihlastan, davranışlarda doğruluktan ve işte sağlamlıktan ödün vermemektir. Nefsimize, heva ve hevesimize, şeytanın vesvesesine mağlup olmadan dünya imtihanımızı tamamlamaktır.

Kıymetli Müminler!

Müslüman, vaktini iyi değerlendirip en güzeli ortaya koymakla muhatap kılınmıştır. En güzeli ortaya koymak ise önce iyi niyetli olmaya sonra da işine ibadet aşkıyla sarılmaya bağlıdır. Sorumluluk ve vicdan sahibi her mümin, yaşamın her alanında adaleti ve samimiyeti gözetir. Hak ve hakikati, doğruluk ve dürüstlüğü kendine şiar edinir. Üstlendiği görevleri emanet olarak görür ve sadakatle yerine getirir. En kısa zamanda, en mükemmel şekilde ve en yararlı özellikte işler ortaya koymak için çaba gösterir.

Aziz Kardeşlerim!

İşimizi iyi yapmak, hem Allah’a, hem de insanlara karşı sorumluluklarımızdandır. Görevlerimizi ihmal ettiğimizde ise Rabbimizin huzurunda bunun hesabını vereceğimiz için esasında kendimizi aldatmış oluruz. Unutmayalım ki dünya ve ahirette başarıya ulaşacak olanlar, Allah’ın sünnetine uyarak çalışan ve tüm önlemleri aldıktan sonra neticesi Allah’a havale edenlerdir. Hutbemi, Rabbimizin şu ayetiyle bitiriyorum: “İman edip dünya ve ahiret için faydalı işler yapanlar bilmelidirler ki, biz güzel iş yapanların ecrini kesinlikle zâyi etmeyiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.