Diyanet, baldız fetvası haberleri için “algı operasyonu” ifadesini kullandı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, bazı basın kuruluşlarında çıkan “baldız fetvası” haberlerine ilişkin açıklamada bulundu. Diyanet’in açıklamasında, “Zina, Allah’ın açıkça haram kıldığı çirkin bir fiil ve büyük bir günahtır. Bu menfur davranışın aile çevrelerine taşınması, aynı zamanda korkunç bir ahlaki yozlaşma ve toplumsal felakettir. Her mümin tarafından bilinen bu kadar net bir konuda algı operasyonlarıyla zihinleri bulandırmaya çalışmak insanlık dışı bir davranıştır.” dendi.
Takip et
Diyanet, baldız fetvası haberleri için “algı operasyonu” ifadesini kullandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başkanlıktan yapılan açıklamada, birtakım medya mecralarında, 2015 senesinde basılan bir kitapta geçen ifadelerin bağlamından koparılarak ve çarpıtılarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile alakalı insaftan, vicdandan, gerçeklikten yoksun paylaşımlar yapıldığı söylendi.

Din İşleri Yüksek Kurulunun, vatandaşlar tarafından sorulan sorulara İslam’ın temel kaynakları doğrultusunda yanıtlar veren yetkin bir kuruluş olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Fetva konusunda İslam hukukunda köklü bir gelenek ve kuvvetli bir usul vardır. Nasıl fetva verileceği ve fetvanın neticelerinin nasıl uygulanacağı bu metodolojiye göre tespit edilmektedir. Bütün bunları göz ardı ederek fıkhi metinler ve hükümler üstüne yorum yapmak, yanlış anlaşılmalara ve vahim neticelere yol açacak büyük bir cehalettir. Bir defa daha ifade edelim ki zina, Allah’ın açıkça haram kıldığı çirkin bir fiil ve büyük bir günahtır. Bu menfur davranışın aile çevrelerine taşınması, aynı zamanda korkunç bir ahlaki yozlaşma ve toplumsal felakettir. Her mümin tarafından bilinen bu kadar net bir konuda algı operasyonlarıyla zihinleri bulandırmaya çalışmak insanlık dışı bir davranıştır.”

NE OLMUŞTU?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan “Fetvalar” kitabında, “Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu?” sorusuna “Zina büyük günahlardan olmakla birlikte eşlerden birinin zina etmesi, nikâhlarına zarar vermez” cevabı verildiği öne sürülmüştü. Gerekçe olarak da “Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır” dendiği iddia edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.