Dişleri yüzünden avlanan filler evrim geçirdi! Artık dişsiz doğuyorlar…

Afrika ülkesi Mozambik’teki fillerin artık dişsiz doğduğu gün yüzüne çıktı. Bölgedeki fillerin, dişleri için avlanması yüzenden evrim geçirmesi olarak açıklandı.
Takip et
Dişleri yüzünden avlanan filler evrim geçirdi! Artık dişsiz doğuyorlar…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İnsanlığın çevreye verdiği zarara bir yenisi eklendi. Dişleri sebebiyle avcıların hedefi olan Afrika filleri evrim geçirdi. O filler artık dişsiz doğuyor.

Araştırma Mozambik’te dişsiz doğan filler üstüneydi. Princeton Üniversitesi tarafından düzenlenen incelemede bilim insanları fillerin neden dişsiz doğduğunu merak etti. Uzmanlar, fillerin insanlardan korunmak için anotomilerini tam manasıyla değiştirdiğini ortaya çıkardı.

Mozambik’te fildişi ticareti oldukça yaygın. 1977-1991 senelerinde iş çatışmalarda gelir elde edebilmek için birçok fil avlandı. Fil nüfusunun yüzde 90’ı fildişi ticaretinin kurbanı oldu. Dişi filler bu sebeple dişsiz olma niteliklerini yavrularına aktarabildi.

Üstelik bu problem fil popülasyonunun azalmasına neden olabilir. Çünkü genetik anormallikler dişi filler tarafından aktarılıyor.

Fakat incelemede bilim insanları bu vaziyetin zamanla tersine çevrilebileceğini düşünüyor. Çünkü fillerin sayısı son 20 sene içerisinde artış gösteriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.