adplus-dvertising

Dışişleri’nden Macron’un Türkiye’yi hedef alan açıklamalarına tepki!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’yi hedef alan açıklamalarına ilişkin, “Fransa’nın, en kısa sürede, kendi sömürgeci geçmişiyle, ülkemiz dahil başka ülkelere ithamda bulunmadan yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Takip et
Dışişleri’nden Macron’un Türkiye’yi hedef alan açıklamalarına tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’yi hedef alan beyanları hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cezayir ziyareti sırasında öbür bazı ülkelerin yanı sıra Türkiye’yi hedef alan beyanlarda bulunmasını “talihsizlik” olarak niteleyen Sözcü Bilgiç, “Başta Cezayir olmak üzere Afrika’daki sömürgeci geçmişiyle yüzleşmekte zorlanan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemiz dahil başka ülkelere yönelik ithamda bulunarak sömürgeci geçmişinden sıyrılmaya çalışması kabul edilemez. Düşmanlıkları değil dostluğu teşvik eden ve aynı zamanda Afrika Birliği’nin stratejik ortakları arasında yer verilen Türkiye hem Cezayir hem de Afrika kıtasının öbür ülkeleriyle ilişkilerini her geçen gün geliştirmekte, karşılıklı güven ve kazan-kazan ilişkisine dayanan bu ilişkiler, ülkelerin kendi iradelerine saygılı şekilde ilerlemektedir” ifadelerini kullandı.

“Fransa’nın kendi sömürgeci geçmişiyle yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini umuyoruz”

Bilgiç, şu şekilde devam etti:

“Fransa, Afrika kıtasında, kendisine yönelik tepkiler olduğunu düşünüyorsa, bu tepkilerin kaynağını kendi sömürgeci geçmişinde ve bunları hala farklı taktiklerle devam ettirme çabalarında aramalı ve bunu düzeltme yoluna gitmelidir. Kendi geçmişine ilişkin problemlerle yüzleşmek ve bunları çözmek yerine, bu tepkilerin üçüncü ülkelerin faaliyetleri sebebiyle ortaya çıktığını iddia etmek yalnızca sosyolojik bir olguyu ve tarihi yadsımak değil, aynı zamanda bazı siyasetçilerin sahip olduğu çarpık bir zihniyeti de yansıtmaktadır. Fransa’nın, en kısa sürede, kendi sömürgeci geçmişiyle, ülkemiz dahil başka ülkelere ithamda bulunmadan yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini temenni ediyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.